Sme pripravení pomôcť v Maďarsku, uviedol Dzurinda

Maďarsko
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda poslal sústrastný telegram maďarskému rezortnému kolegovi Jánosovi Martonyimu v súvislosti s obeťami pondelňajšej ekologickej havárie v Maďarsku.

Ekologická havária sa stala v pondelok 4. októbra asi 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz si vyžiadala štyri obete. Obrovská vlna jedovatého kalu dlhodobo znečistila rozsiahle územie v okolí hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka, vrátane 280 domov. Postihnutá oblasť sa podľa úradov stala neobývateľnou. Červenkastý kal sa najprv vlial do rieky Marcal a cez rieku Rába pokračoval do Mošonského Dunaja, ktorý smeruje do hlavného toku Dunaja.

„Okrem vyjadrenia ľútosti nad stratami ľudských životov zdôraznil šéf slovenskej diplomacie našu pripravenosť aktívne pomôcť pri odstraňovaní dôsledkov tejto ekologickej havárie,“ informoval agentúru SITA Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi telefonoval Dzurindovi a poďakoval za pomoc našich záchranárov, ktorí sú na mieste nešťastia už niekoľko dní. Ich dobrovoľné nasadenie podľa M. Dzurindu potvrdzuje, že „Slovensko so svojím južným susedom súcití.“ Martonyi šéfa slovenskej diplomacie ubezpečil, že maďarská strana robí všetko pre to, aby Dunaj nebol ohrozený. „Obaja štátnici sa osobne stretnú už najbližší štvrtok v Bruseli,“ uviedol zdroj z rezortu slovenskej diplomacie.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János MartónyiMikuláš Dzurinda