Sme rodina navrhuje obmedziť zamestnávanie cudzincov cez agentúry, upozorňuje na ich rapídny vzostup

Milan Krajniak, Boris Kollár
Zľava: Poslanci za stranu Sme Rodina Milan Krajniak a Boris Kollár počas rokovania 38. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 27. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. januára (WebNoviny.sk) – Skupina poslancov Národnej rady SR za hnutie Sme rodina predložila do parlamentu návrh novely Zákonníka práce.

Zavedenie hranice pre počet zahraničných pracovníkov

Opoziční poslanci chcú novelou pracovného kódexu od začiatku mája tohto roka ochrániť slovenský pracovný trh v prospech občanov Slovenskej republiky pred zahraničnými pracovníkmi, ktorí sú zamestnávaní na Slovensku cestou pracovných agentúr dočasného zamestnávania alebo iných zamestnávateľov.

„Tento cieľ navrhujeme realizovať zavedením maximálnej 20 percentnej hranice počtu zahraničných pracovníkov, ktorí môžu byť zamestnávaní u zamestnávateľa prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania alebo inými zamestnávateľmi,“ uviedli poslanci za hnutie Sme rodina.

Vláda by podľa opozičných poslancov mala okamžite obmedziť udeľovanie pracovných povolení pre ľudí z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie tak, ako to robilo Rakúsko a Nemecká spolková republika, ktorí roky svoj pracovný trh ochraňovali aj pred občanmi Slovenskej republiky.

Rapídny vzostup pracujúcich Srbov

Upozorňujú na to, že ešte v septembri 2015 pracovalo na Slovensku iba 1 300 Ukrajincov, ale v septembri minulého roka ich už bolo 3 500. Najradikálnejšie sa situácia zmenila v počte Srbov pracujúcich na Slovensku.

„V septembri 2015 ich u nás pracovalo tisíc, ale ku koncu októbra 2018 ich na Slovensku pracovalo vyše 14,4 tisíca,“ uviedli poslanci za hnutie Sme rodina.

Kým v septembri 2012 podľa predkladateľov pracovalo na Slovensku celkovo 12 tisíc cudzincov, v novembri vlaňajška to už bolo viac ako 65 tisíc cudzincov, z toho 19 tisíc zo štátov mimo Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár