Smer by získal polovicu kresiel v parlamente

Smer oslavoval MDŽ v Zlatých Moravciach
Predseda strany Smer-SD a predseda vlády SR Robert Fico počas podujatia pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa žien (MDŽ) v Zlatých Moravciach organizovaných politickou stranou Smer-SD. Zlaté Moravce, 28. február 2015. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali na začiatku decembra 2015, presnú polovicu zo 150 poslaneckých kresiel by obsadila súčasná vládna strana Smer-SD. Voľby by Smer vyhral so ziskom 42,2 percenta hlasov voličov a obsadil by 75 kresiel v Národnej rade.

Päťpercentnú hranicu by prekročilo a do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, s.r.o. Do parlamentu by sa okrem Smeru-SD dostali aj Most-Híd, SNS, #Sieť, KDH a SaS. Koalícia OĽaNO a NOVA by so ziskom 5,7% hlasov neprekročila brány parlamentu.

Ostatné strany získali menej ako päť percent hlasov, vyplýva ďalej z prieskumu, o ktorom agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka agentúry AKO Kamila Hříchová. Spolu 4,8 % respondentov by nešlo voliť, ďalších 25 % nevie koho by volilo a 4,1% nechcelo odpovedať. Strana Most-Híd by so ziskom 10,4 percenta hlasov skončila druhá a v parlamente by mala 18 kresiel. O jeden mandát menej by získala SNS, ktorá by podľa prieskumu skončila na tretej priečke so ziskom 9,7 percenta hlasov. Strana #Sieť so ziskom 8,3 percenta hlasov by obsadila 15 poslaneckých kresiel. KDH so ziskom 7,9% hlasov by mala 14 mandátov a SaS so ziskom 6,2% 11 mandátov.

Agentúra AKO, s.r.o. uskutočnila telefonický prieskum od 24. novembra do 1. decembra na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Respondentom v prieskume položili otázku: „V marci budúceho roka sa budú konať voľby do NR SR (parlamentu). Ak by sa konali už teraz, ktorú stranu by ste volili? Budem vám strany predčítavať v náhodnom poradí“. Okrem 12 menovaných mohli uviesť odpoveď „inú stranu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom