Smer chce diskusiu o zmenách v rokovacom poriadku parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Rokovacia sála NR SR počas rozpravy k voľbe séfa NKÚ na pokračujúcej 19. schôdzi NR SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Sprísniť spôsob stiahnutia prerokovaných zákonov zo schôdze národnej rady, vyprecizovať kreovanie poslaneckého grémia a zákaz používania audiovizuálnych diel pri vystúpeniach v pléne sú tri okruhy tém, o ktorých chce diskutovať vládny Smer-SD s ďalšími parlamentnými stranami pri zmenách rokovacieho poriadku.

Stretneme sa s predsedami všetkých poslaneckých klubov a budeme o tom diskutovať. Ak nepríde k zhode, samotný Smer-SD zmeny neschváli, ide nám o širšiu dohodu,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.

Za posledný rok predovšetkým opoziční poslanci viackrát nechali diskutovať o svojich návrhoch zákonov v pléne, aby ich pred hlasovaním stiahli. Identické zákony predložili na rokovanie ďalšej schôdze parlamentu, zasa o nich poslanci hovorili, a stiahli ich opäť. Napríklad Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS takto svoju novelu zákona o priestupkoch stiahol pred hlasovaním štyrikrát.

Riešiť chcú aj nezaradených poslancov

Ak by ju totiž parlament v hlasovaní zamietol, mohol by ju Kaník do NR SR predložiť až o pol roka. Po novom to už možné nebude. Vládny Smer-SD sa podľa Laššákovej prihovára za to, aby sa bod po prerokovaní v pléne pred hlasovaním dal stiahnuť iba so súhlasom národnej rady. V praxi by to znamenalo, že vládna koalícia, ktorá má väčšinu v parlamente, by vedela odsúhlasiť stiahnutie návrhov, ktoré predkladajú ministri a naopak, o opozičných novelách zákonov by sa v pléne štandardne hlasovalo a nenaťahoval by sa priebeh zasadnutí parlamentu

Vyprecizovať by sa malo aj obsadzovanie poslaneckého grémia, v ktorom dnes majú podľa rokovacieho poriadku zastúpenie iba poslanecké kluby. Zároveň na žiadosť minimálne dvoch poslaneckých klubov musí predseda parlamentu bezodkladne zvolať rokovanie poslaneckého grémia. V praxi sa množstvo parlamentných strán počas volebného obdobia rozpadá a v parlamente je viac nezaradených poslancov, ktorí nie sú členmi žiadneho poslaneckého klubu.

Chcú zakázať audiovizuálne diela počas vystúpení

Poslanecké grémium je síce iba poradný orgán, dáva však návrhy, ako postupovať počas schôdzí. Novela rokovacieho poriadku, ktorú poslanci v júni posunuli do druhého čítania, zatiaľ jednoznačne hovorí iba o tom, že ak počet členov poslaneckého klubu klesne pod osem, poslanecký klub automaticky zanikne. Doteraz rokovací poriadok vravel iba o tom, že na vznik klubu treba aspoň osem poslancov, explicitne však neriešil otázku, ako postupovať, keď má klub menej ako osem členov.

Smer-SD chce diskutovať aj tom, aby sa zjednotil výklad používania audiovizuálnych diel počas vystúpení v pléne a to tak, aby sa tieto diela používať nemohli. V praxi niekedy opoziční a vládni politici využívajú pomoc audiovizuálnych diel, často sa však stane, že im takúto možnosť zamietnu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LaššákováĽudovít Kaník
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD