Smer chce podľa KDH rozpredať polikliniky za polovicu

Pacient_lekar
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Smer-SD chce podľa KDH rozpredať majetok polikliník Žilinského samosprávneho kraja za polovičné ceny, aj napriek tomu, že do polikliník boli už investované finančné prostriedky na ich obnovu.

Ako informoval agentúru SITA krajský tajomník KDH pre Žilinský kraj Ľubomír Šteiniger, Krajská rada KDH v Žilinskom je kraji proti tomu, aby poslanci Smeru pod vedením predsedu ŽSK Juraja Blanára za polovičné ceny rozpredali a privatizovali polikliniky v Bytči, Kysuckom Novom Meste, Liptovskom Hrádku, Turzovke, Turčianskych Tepliciach, Liptovskom Mikuláši, Martine na ul.Škutétyho, Mudroňovej a v Priekope.

„Krajská rada KDH preto odporúča svojim poslancom, aby tento nehorázny obchod nepodporili, pretože naviac je ohrozený rozsah a dostupnosť zdravotnej starostlivosti občanov ŽSK,“ informoval Šteiniger.

Materiály k predaju polikliník dostali podľa Šteinigera poslanci na zasadnutie zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. To bude v pondelok 10. septembra.

Samosprávny kraj nesúhlasí

Žilinský samosprávny kraj sa ohradzuje proti nezmyslom a dezinformáciám krajského tajomníka KDH Ľubomíra Šteinigera, ktorý hovorí o rozpredávaní a privatizácii polikliník. „Pán Šteiniger zaspal dobu, pretože skutočná privatizácia sa v zdravotníctve udiala za ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca práve s podporou KDH. Ambulantní lekári sa zo dňa na deň stali súkromníkmi a dôležité pracoviská boli odštátnené, čo nemožno nazvať nijako inak ako pravicová privatizácia,“ povedal dnes pre agentúru SITA hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.

Podľa neho Šteiniger nie je poslancom ŽSK, takže netuší, že samotní poslanci za KDH, ktorí sú zároveň lekármi a zdravotníctvu rozumejú, sa viackrát vyjadrovali za odpredaj budov bývalých polikliník. Aj ambulantní súkromní lekári z týchto bývalých polikliník opakovane žiadali, aby si tieto budovy mohli spravovať samy. „Dnes vďaka Zajacovým zákonom s podporou KDH pobehujú pacienti po mestách od jednej ambulancie k druhej. Aj vďaka tejto politike privatizácie zdravotníctva za podpory KDH mnohí lekári odišli do iných priestorov v mestách, panelákoch, suterénoch a našou snahou je, aby ostali na jednom mieste,“ povedal.

Preto absolútnou prioritou pre zachovanie zdravotnej starostlivosti v týchto poliklinikách podľa Kubicu je, aby si samotní lekári, ktorí tam pôsobia, odkúpili tieto budovy a ďalej ich zveľaďovali pre pacientov.

Zámerom ŽSK je udržať zostávajúcich lekárov pod jednou strechou a teda zachovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a preto im ponúkol tieto budovy za celú, nie polovičnú cenu podľa znaleckých posudkov. Časť z tejto ceny musia zaplatiť hneď a druhú preinvestovať do týchto bývalých polikliník tak, aby sa skvalitnil ich stav a zároveň, aby tam pacienti našli vyhovujúcejšie podmienky. „Samotní lekári sa k tomuto kroku postavili pozitívne a v ôsmich z deviatich prípadov prejavili záujem o budovy polikliník. ŽSK vstúpi do rokovania s týmito lekármi, čo je dobrá správa pre všetkých pacientov, ktorí chodia do týchto polikliník,“ povedal Kubica.

Vyhlásenie krajského tajomníka KDH vníma Kubica ako politické a určené najmä pre samotných pravicových poslancov, aby sa dostali pod mediálny tlak a namiesto toho, aby podporili dobrú vec, čiže správu bývalých polikliník lekármi, hlasovali proti svojmu presvedčeniu. „Je to následok rozkolu v KDH, avšak odmietame, aby bol ŽSK vťahovaný do takýchto vnútrostraníckych problémov,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj BlanárĽubomír Šteiniger
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SDŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)