Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deti sa vo štvrtok neučia
Mimoriadny školský klub pre deti, ktorých rodičia v deň štrajku pedagogických zamestnancov nemajú možnosť zabezpečiť pre svoje dieťa inú starostlivosť, otvorilo MČ Bratislava-Staré Mesto. Bratislava, 13. september 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
5. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Smer dáva podľa SaS voľný priechod dojeniu štátnych peňazí

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Návrhy k zákonom o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa a k školskému zákonu, ktoré predložili poslanci SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik, vládny Smer-SD zamietol, čím podľa liberálov nechal voľný priechod dojeniu štátnych peňazí.

Cieľom prvého návrhu bolo zabrániť zneužívaniu príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti. „Náhradní rodičia si v istých komunitách za účelom obohatenia zoberú do náhradnej starostlivosti cudzie dieťa, pričom vlastné biologické dieťa posunú do náhradnej starostlivosti niekoho iného,“ vysvetlila Nicholsonová.

Podľa opozičnej poslankyne prax ukazuje, že v istých komunitách sa vo veľkom rozmohol fenomén zarábania na zneužívaní inštitútu náhradného rodičovstva, keď si náhradní rodičia, najmä v hmotnej núdzi, deti „vymieňajú“ navzájom a poberajú za to príspevky nemalej sumy.

Upozornili ich ľudia pracujúci v komunitách

Nicholsonova
Foto: archívne, SITA/Gabriel Kuchta
„Upozorňujú nás na to ľudia, ktorí v týchto komunitách pracujú, rozhodli sme sa preto konať a zmeniť to. Žiaľ, smeráci to opäť zmietli zo stola,“ konštatovala poslankyňa SaS.

Novela umožňovala úradom odňať príspevky náhradným rodičom, ktorých biologické dieťa je v starostlivosti niekoho iného. O tom, že nejde o zanedbateľné peniaze, ktoré štát vypláca aj podvodníkom, vypovedajú podľa Nicholsonovej nasledovné príspevky: jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti: 500eur, opakovaný príspevok dieťaťu: 138,13eur mesačne, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi: 175,62eur mesačne (ak sú 3 a viac súrodenci, tak ešte plus 124,91 eur mesačne), osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi pri ZŤP dieťati: 72,36 eur mesačne a jednorazový príspevok pri zániku náhradnej starostlivosti: 922,29 eur.

Zneužívajú dieru v zákone

Podľa Nicholsonovej je v komunitách bežné, že starí rodičia si berú do náhradnej starostlivosti svoje vnúčatá, pričom ich vlastné deti boli vychovávané v detskom domove, pretože sa o ne nestarali. „Zneužívajú dieru v zákone, ktorú sme sa my snažili zaplátať, bohužiaľ, zdravý rozum nemá u parlamentnej väčšiny svoje miesto,“ uzavrela Nicholsonová.

Druhý návrh poslancov SaS, ktorý parlamentná väčšina tiež nepodporila, sa týkal školského zákona. Ten totiž nerieši skutočnosť, keď sa rodičia dohodnú s lekárom na oslobodení dieťaťa od školskej dochádzky tak, aby mohli naďalej poberať sociálne dávky.

Dieťa, škola, šlabikár
Foto: SITA/Marián Peiger

Mala priniesť väčšiu objektivitu pri posudzovaní zdravotného stavu dieťaťa

„Navrhovali sme, aby oslobodenie dieťaťa od školskej dochádzky riešili posudkoví lekári, ktorí nemajú lokálne väzby v daných komunitách, a nikto im za poslanie dieťaťa do školy napríklad neprepichne pneumatiky, čo sa u lokálnych všeobecných lekárov môže pokojne stať. V menších obciach je všeobecný lekár viac vtiahnutý do života ich obyvateľov a k rodičom je dobrovoľne, ale aj nedobrovoľne viac ústretový,“ povedala

Novela zákona mala zabezpečiť väčšiu objektivitu pri posudzovaní zdravotného stavu dieťaťa. „Je úplne absurdné, že to zmietli zo stola. Ľudia, ktorí pracujú s komunitami, po týchto zmenách už dlho volajú, lebo vidia, akým brutálnym spôsobom sa zneužíva sociálny systém. Mohli sme to zmeniť jednoduchou novelou, ale smeráci to bez zamyslenia stopli,“ uzavrela Nicholsonová.

Odporúčané články

Vládny Smer nezníži DPH, podľa Freša fixuje drahotu navždy Vládny Smer zablokoval výbor k odoberaniu detí v Británii

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...