Patríte do neba, odkázal učiteľom minister Čaplovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dušan Čaplovič
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič počas odovzdávania medailí a ďakovných listov sv. Gorazda 81 učiteľom. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

RAKOVÁ 2. septembra (WEBNOVINY) –

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič otváral tento rok školský rok v obci Raková a Stará Bystrica na Kysuciach.

Podľa Čaploviča je dôležité, aby platy učiteľov neboli pod alebo len tesne nad priemerným slovenským platom.

„Mojím cieľom je, aby v roku 2016 mali učitelia 1,2 násobok priemerného platu na Slovensku. Druhou mojou úlohou je, aby som každoročne mohol naplniť finančné zdroje do tarifných platov, pretože od nich sa odvíjajú aj ďalšie príplatky, ktoré učitelia dostávajú. V súčasnej dobe je to náročná úloha, ale ja som presvedčený, že pri pochopení ministra financií a predsedu vlády je realizovateľná,“ dodal minister školstva.

Riešili sa kredity

„Učitelia, patríte do neba, ďakujem vám za vašu nedocenenú prácu, za to, čo v týchto ťažkých časoch robíte pre naše deti,“ povedal Čaplovič na základnej škole v Rakovej.

Minister si popritom obzrel aj zrekonštruovanú telocvičňu a triedy a prisľúbil pomoc pri dokončení opráv. Trom triedam prváčikov rozdal balíčky so zošitom, pravítkom a ceruzkami.

S kysuckými pedagógmi hovoril minister Čaplovič aj o spoločenskom postavení učiteľov. Jedinú otázku, ktorú dostal, sa týkala kreditov.

„V roku 2009 sa prijal zlý zákon, potom za môjho predchodcu sa do neho vstúpilo ďalšou novelou a teraz vznikli isté turbulencie a nejasnosti medzi učiteľmi. My tento rok na kredity dávame 36 miliónov eur, čo je dosť veľká čiastka, ale je to docenená čiastka, pretože učitelia, ktorí absolvovali to ďalšie vzdelávanie a rozširovali si svoje vedomosti, si to zaslúžia,“ povedal minister s tým, že teraz je aktuálna otázka okolo sedemročného nastavenia ich platnosti respektíve riešenia, ako sa v budúcnosti budú tie kredity využívať.

Čierna listina neexistuje

Dieťa, škola, šlabikár
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Na Kysuciach Čaplovič opäť prízvukoval, že zoznam škôl, ktoré by sa mali zrušiť alebo zlúčiť, neexistuje.

„Tá čierna listina je úplný výmysel, ktorý mal znepokojiť učiteľov a rodičov a aj na mojom rezorte to vyvolalo zbytočné pnutie. Starostovia, ktorí sú zriaďovatelia škôl, chodia na ministerstvo, pretože potrebujú školy dofinancovať. Sú školy, kde sa vieme dohodnúť, ale ja môžem mať aj desať takých listín, ale aj tak o zrušení alebo zlúčení škôl rozhoduje zriaďovateľ, nie ministerstvo, tak ako to je v niektorých iných krajinách. U nás o tom rozhodujú obecné, mestské alebo regionálne samosprávy, cirkevné inštitúcie a samozrejme súkromné osoby,“ povedal Čaplovič a zdôraznil, že žiadnej škole nič nehrozí.

„Nikomu nič nehrozí, pretože sa vyjednáva a tam je vecou dohody, ako sa urobí vnútorná optimalizácia v škole, ako sa nájdu možnosti, aby každé dieťa malo prístupné vzdelanie. A v žiadnom prípade ministerstvo nemôže rozhodnúť o zriadení, vyradení alebo zlúčení akejkoľvek školy na Slovensku.“

Podľa ministra šlabikáre pre prváčikov sú zabezpečené. „Čo sa týka učebníc, problém je dlhodobý a spočíva v tom, že jednotlivé vydavateľstvá sa uchádzajú o vydanie učebnice a oni si aj musia nájsť autorov. A najväčší problém je, že na niektoré učebnice sa nenájdu kvalitní nielen pedagógovia z praxe, ale ani teoretici. Čiže je to problém vyslovene obsahový,“ povedal Čaplovič, ktorého mrzí, že v niektorých oblastiach, ako sú napríklad prírodovedné predmety, sa zbytočne robili obrovské zmeny.

Myslím si, že tieto učebnice až takú zmenu nepotrebovali, mnohé potrebovali úpravy len po formálnej a nie obsahovej stránke. „Po obsahovej boli dobré a všade, kde chodím po školách, mi učitelia hovoria, že tie učebnice, čo boli v minulosti, boli lepšie,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan Čaplovič