Smer ešte Figeľa neodvolal, schôdzu opäť prerušili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH, ktorého šéfom je Ján Figeľ, by skončilo podľa prieskumu agentúry MVK na druhom mieste. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci vo štvrtok pokračovali v diskusii k odvolaniu Jána Figeľa (KDH) z funkcie podpredsedu parlamentu. Ako posledný medzi písomne prihlásenými poslancami v rozprave vystúpil Pavol Hrušovský krátko po 18:00. Na záver rozpravy písomne prihlásených poslancov prišiel do sály aj Figeľ. Nesadol si však na miesto vyhradené pre podpredsedu parlamentu, ale medzi poslancov KDH. Na mieste pre podpredsedov nesedí ani Erika Jurinová z OĽaNO.

Ústne sa do rozpravy následne prihlásilo ešte 23 poslancov. Maratón, ktorý začal v stredu okolo 20:00, tak stále pokračuje. (VŠETKO O ODVOLÁVANÍ JÁN FIGEĽA ZO STREDY NÁDETE TU.). Zákonodarcovia vo štvrtok rokovali do 19:00, podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková rokovanie prerušila a maratón bude pokračovať v piatok od 9:00. Na záver rozpravy chce prehovoriť aj Figeľ, ktorý ako podpredseda parlamentu sa môže do rozpravy prihlásiť kedykoľvek.

Opozícia odvolá svojich nominantov z funkcií

Poslancov ešte čaká aj Váhostav a odvolávanie Čisláka
*

Po ukončení diskusie k Figeľovmu odvolaniu sa parlament vráti k rozprave na skrátené legislatívne konanie o zmenách v reštrukturalizáciách. Zatiaľ poslanci neukončili diskusiu a neodhlasovali ani to, aby národná rada mohla o návrhu rokovať v skrátenom konaní. Až potom novelu prerokujú v prvom a druhom čítaní. (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).

*

Po definitívnom schválení zákona by poslanci mali pokračovať v prerušenej schôdzi k odvolávaniu ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).

Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru-SD, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, kedy Figeľ viedol ministerstvo dopravy.

Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR.

Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov výborov národnej rady. „Opakuje sa noc dlhých nožov, to ste sa naučili od svojho koaličného partnera HZDS,“ konštatoval poslanec KDH Pavol Abrhan.

Predseda poslaneckého klubu KDH tiež zopakoval, že z postov predsedov a podpredsedov výborov odstúpia poslanci kresťanských demokratov. Opoziční poslanci sa zhodli na tom, aby Fico vládol sám, keď chce.

KDH sa nezúčastní na hlasovaní

Odvolávanie Figeľa je podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku odvetou za prekazenie kšeftu pre Juraja Širokého. Brocka to uviedol v rozprave. Peter Osuský zo strany Sloboda a Solidarita zas odvolávanie prirovnal k noci dlhých nožov, s ktorým sa s opozíciou v roku 1994 vysporiadal Vladimír Mečiar.

Ako povedal poslanec Smeru-SD Anton Martvoň, Figeľa Smer-SD odvoláva za fígle na ministerstve dopravy, keď zostalo nevyplatených viac ako tisíc veriteľov. „Figeľ je podpísaný pod zmluvami,“ dodal.

Poslanci KDH sa na hlasovaní nezúčastnia. Oznámil to v parlamentnej rozprave predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan „Rozhodnite si to sami,“ povedal Abrhan. Zároveň zdôraznil, že on i poslanci KDH zvolili Petra Pellegriniho za predsedu NR SR. „Nechcete byť predsedom všetkých, len poslancov Smeru,“ uviedol s tým, že Pellegrini mu nezavolal ako predsedovi klubu KDH a nepovedal, čo Smer-SD chystá. “ Nič ste nepovedali. Považujem to za nekorektné,“ konštatoval.

Abrhan pripomenul, že za vlády Ivety Radičovej vtedajšie vládne strany nesúhlasili s mnohými vecami, ktoré robil Robert Fico ako premiér, ale za vlády Radičovej bol zvolený za podpredsedu NR SR. „Sedel vzadu a vykrikoval. Neodvolávali sme ho za to, čo napáchal ako predseda vlády. Trpeli sme to, lebo sme vedeli, že práva menšiny patria k demokracii. Symbolom demokracie v parlamente je deľba pozícií medzi vládu a opozíciu. Dnes parlamentná demokracia v NR SR končí,“

Abrhan tiež zablahoželal poslancovi Smeru-SD Antonovi Martvoňovi. „Blahoželám Martvoňovi, konečne sa mu splní sen, bude kontrolovať SIS,“ uviedol Abrhan. (Abrhan je predsedom Výboru NR SR na kontrolu SIS. Opoziční poslanci sa vzdajú všetkých funkcií po odvolaní Figeľa – poznámka SITA). Abrhan však upozornil, že aj v Smere sú rozličné názory na odvolanie Figeľa. „Videl som návrh na odvolanie. Podpísalo ho 45 poslancov za klub Smeru. Kde boli ostatní, prečo nepodpísali všetci,“ opýtal sa.

Alojz Přidal z KDH vyhlásil, že Smer-SD pomohol opozícii a spojil ju. „Neviem si predstaviť, že by KDH alebo iná strana išla do vlády s Robertom Ficom. Včera sa začal počiatok Ficovho konca,“ povedal.

Fico poskytol vinníka za Širokého zlodejiny, tvrdí Kaník

Smer podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) neprináša žiadne skutočné návrhy. „Zlodej zistil, že sa mu na to už prichádza, že tá miska sa už prelieva, preto začal kričať a ukazovať na nevinného, aby sa vyvinil. Preto Robert Fico ukázal na Radičovej vládu, aby poskytol náhradného vinníka za svoje zlyhania, za Širokého zlodejiny,“ povedal Kaník vo faktickej poznámke.

Podľa Kaníka mal Široký absolútne politické krytie pri ‚zlodejinách‘. „Všetci vedia, že je akcionárom Smeru, že je jeho zakladateľom, že je jeho sponzorom. Len vďaka tomu tu môže bačovať, vypaľovať firmy, rozširovať svoje impérium od stavebníctva po zdravotníctvo, jednoducho na základe toho, že tu vládne Smer. Nikdy by si to inak nemohol dovoliť,“ vyhlásil Kaník.

Poslanec zároveň poukázal na fakt, že nie je žiadne predbežné opatrenie, ktoré by zabránilo, aby sa zjavný podvod zastavil, čím by sa uchránili peniaze. „Vy vytvárate priestor, aby sa podvod dokonal,“ odkázal Kaník poslancom Smeru. Zároveň poznamenal, že nezaplatené faktúry sa používajú na vratky dane z pridanej hodnoty. „Žiaden návrh, čakali sme, že niečo prinesiete. Ja ten návrh mám, aj ho predložím, ale vy vytvárate len dymovú clonu, aby sa mohlo pokračovať v kradnutí,“ dodal poslanec.

Kaník
Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník Foto: SITA/Michal Burza

Lipšica pobúrilo vystúpenie Martvoňa, Smer musel vyhovieť opozícii

Tri opozičné poslanecké kluby vo štvrtok požiadali o zvolanie poslaneckého grémia. Dôvodom bolo, že sa dožadovali, aby prišli do parlamentu členovia vlády a v pléne sa otvorila Hodina otázok. Tá podľa rokovacieho poriadku býva vždy, keď zákonodarný zbor zasadá vo štvrtok.

O dodržiavanie rokovacieho poriadku požiadali viacerí opoziční poslanci. Predseda klubu KDH Pavol Abrhan tvrdil, že Smer-SD tým, že Hodinu otázok nezvolal, porušil zákon a na to sa opozícia nebude prizerať. Predsedajúca schôdze Jana Laššáková opozícii nevyhovela, preto opozičné kluby zvolali grémium. To sa musí zísť, ak o jeho zvolanie požiadajú najmenej tri poslanecké kluby.

Parlament mal krátku prestávku a po nej predseda parlamentu Pellegrini bod otvoril, konštatoval však, že do stredy do 12:00 žiadna otázka nebola podaná a ministri nemajú na čo odpovedať. Zároveň osobne informoval premiéra, že poslanci členom vlády nepoložili žiadnu otázku.

Daniel Lipšic požiadal, aby bol vymenený spravodajca k návrhu na odvolanie Figeľa, ktorým je poslanec Smeru-SD Anton Martvoň. Zároveň ho nazval duševným a emočným mrzákom. Martvoň totiž vo svojom vystúpení poukazoval na prepojenie KDH a Juraja Širokého. Ako príklad mu poslúžil Gábor Grendel v čase, keď bol hovorcom ministra vnútra Daniela Lipšica a keď bol Lipšic ešte podpredsedom KDH. Grendelova manželka vtedy podľa Martvoňa bola hovorkyňou Širokého firmy. Lipšic však reagoval, že Grendel bol vtedy v rozvodovom konaní a s manželkou nebýval v spoločnej domácnosti.

Fico je podľa Hraška kaz našej spoločnosti

Premiér Fico je podľa Igora Hraška z hnutia OĽaNO kaz spoločnosti. „Zubný kaz sa dá odstrániť pomerne ľahko u zubára, no s Ficom je však trochu problém. Aby sme vedeli o čom je reč, kaz je skratka. K-klamár, a-alibista, z-zbabelec,“ vyhlásil poslanec v rozprave.

Strane Smer-SD podľa Hraška nejde o riešenie problému, ale len o divadlo. „Odvolávať podpredsedu parlamentu z opozície, to sú tie vaše typické smerácke riešenia. Mali ste najprv ukázať, ako chcete riešiť podvody v reštrukturalizácii, ale nie riešiť opozičného podpredsedu,“ vyhlásil Hraško. Podľa neho teraz ukazuje Smer, ako to bude v budúcnosti na Slovensku vyzerať s výstavbou, verejným obstarávaním, so správou verejných financií, či vymožiteľnosťou práva. Smer podľa zástupcu OĽaNO schvaľuje zákony, ktoré „zvýhodňujú nenažrancov“.

„Teraz sa ukazuje, aká je v skutočnosti schránková vláda Smeru. O tých najslabších ani nezakopne, hoci má plné ústa. Reálne chráni len tých najsilnejších, a to svojich. Malým dajú len reči a prípadne kvetinu na MDŽ,“ poznamenal Hraško. Ako ďalej vyhlásil v rozprave, vláda za viac ako tri roky neurobila nič so zákonom o reštrukturalizácii. Poslanci strany Smer-SD podľa Hraška predkladajú populistické návrhy zákonov, ktoré nič neriešia. „Opozícia predniesla minimálne tri zákony, ktoré situáciu riešiť mohli,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton MartvoňBéla BugárDaniel LipšicErika JurinováGábor GrendelJán FigeľJana LaššákováPavol AbrhanPavol HrušovskýPeter OsuskýRobert FicoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVáhostav - SKVláda SR