Smer je v koalícii s mecenášmi, tvrdí Daniel Lipšic

|
Voľby v roku 2012|Ministerstvo vnútra SR SITA / Diana Černáková|vZdravotnictve.sk
Lipšic
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica podľa poslanca Daniela Lipšica (KDH) v skutočnosti nie je jednofarebná, ale je to koalícia mecenášov a finančných skupín.

Myslí si, že Fico by nemal verejnosť zavádzať, takúto koalíciu priznať a napríklad verejne organizovať zasadnutia koaličných rád.

„Po každej koaličnej rade mecenášov by mohla byť tlačovka, na ktorej by oznámili, na čom sa dohodli a čo vláda potom aj zúraduje,“ povedal vo štvrtok Lipšic v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády.

Vplyv mecenášov a finančných skupín možno podľa exministra vnútra pozorovať na personálnom obsadení kabinetu. Pýtal sa, či je dôvodom nominácie ministra dopravy Jána Počiatka jeho vzťah k jachtingu ako alternatívnej doprave alebo kontakty s finančnou skupinou J&T.

Auto, sláva a honor

Podobne sa spýtal, či minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek prešiel rekvalifikáciou, začal sa namiesto energetiky zaujímať o repku olejnú či ošípané alebo je skutočným dôvodom jeho nominácie vzťah k Jurajovi Širokému. Lipšic tiež položil otázku, či sa minister životného prostredia Peter Žiga zmenil a namiesto rúbania stromov ich chce chrániť alebo je vo vláde podstatný jeho vzťah k istému košickému podnikateľovi.

Úlohy politikov a mocných figúr v pozadí sú podľa poslanca jasne vymedzené. „Politický nominant má auto, honor a slávu, ale v skutočnosti rozhodujú mecenáši,“ tvrdí.

Lipšic sa obáva, že formát fungovania Ficovej vlády nemožno napraviť. „Úlohou opozície je získať podporu pre zrušenie takto arogantne nastaveného systému. Ak sa nám to podarí, potom sa nám snáď podarí aj napraviť škody, ktoré táto vláda napácha. Verím, že sa nám to podarí, pretože inak to bude prehra Slovenska,“ nádeja sa podpredseda KDH.

Fotenie sa s fľašou Coca-Coly

Robert fico
Foto: SITA/Diana Černáková

Nastavenie vlád podľa Lipšica predznamenáva už volebná noc. Pripomenul Ivetu Radičovú, ktorá podala Richardovi Sulíkovi balónik so žiadosťou, aby ho držal.

Milé, ale naivné,“ myslí si o tomto symbole. Na druhej strane Fico sa podľa Lipšica ostentatívne nechal fotiť s fľašou Coca-Coly, ktorá je symbolom premiérovej účasti v spise Gorila, čo považuje za arogantné a cynické a snahu ukázať verejnosti, že je mu to jedno.

Budem si robiť čo chcem bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte,“ pokúsil sa Lipšic interpretovať Ficove pohnútky. Premiérova následná snaha presvedčiť verejnosť o tom, že sa zmenil, bola podľa Lipšica márna. „Darmo sa to potom snažil prekryť divadelným predstavením, darmo sa nás snažil presvedčiť, že sa v politike 20 rokov pretvaroval a teraz nám ukazuje svoju pravú tvár – citlivú a plachú.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicĽubomír JahnátekPeter ŽigaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD