Smer kritizuje program kandidáta na prešovského župana

Voľby
Foto: Shutterstock

PREŠOV 23. septembra (WEBNOVINY) – Poslanca NR SR a krajského predsedu strany Smer-SD v Prešovskom kraji Stanislava Kubánka prekvapil volebný program pravicového kandidáta na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja Jána Hudackého (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd), ktorý chce v regióne oživiť hospodárstvo a zamestnanosť podporením malých a stredných podnikateľov, živnostníkov a farmárov a k jeho prioritám patrí aj rozvoj dopravnej infraštruktúry.

Kubánek na pondelkovej tlačovej besede uviedol, že si nevie predstaviť, ako to chce na poste predsedu kraja Hudacký zrealizovať, keď vyšší územný celok v tomto smere nemá žiadne kompetencie. Jeho vyhlásenia považuje za nesplniteľné sľuby.

Krajský šéf Smeru-SD kritizoval Hudackého, že vo väčšine svojich plánov v oblasti hospodárstva sa odvoláva na pomoc zo strany Regionálneho poradenského a informačného centra, kde pôsobil ako riaditeľ. „Zdá sa, že doteraz sa nedokázal odosobniť od tohto pôsobiska,” povedal Kubánek. Podľa jeho slov Hudacký odchodom do Bruselu ako poslanec europarlamentu, neskôr pôsobením v Bratislave v NR SR a v Radičovej vláde stratil spojenie s Prešovským krajom.

Hudacký kritiku Smeru považuje za nešťastnú

Kubánek
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ján Hudacký, ktorý sa chce uchádzať v novembrových regionálnych voľbách o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja s podporou koalície KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, s počudovaním reagoval na kritiku svojho volebného programu poslancom Stanislavom Kubánkom.

Vyhlásenia Kubánka považuje za veľmi nešťastné. A to hlavne preto, že šéf kraja musí mať, podľa jeho názoru, vo svojej náplni komplexný rozvoj regiónu, nie iba to, čo mu vyplýva z litery zákona o vyšších územných celkoch.

Podľa jeho vyjadrenia Prešovský kraj je najchudobnejším regiónom, s vysokou nezamestnanosťou a veľa ľudí odtiaľ uteká za prácou do zahraničia. Hudacký zdôraznil, že je tu najnižšia priemerná mzda aj DHP na hlavu. „Toto všetko je dôsledkom vládnutia strany Smer a terajšieho župana, pretože sa nevenuje komplexne rozvoju regiónu,” povedal Hudacký.

Ďalej povedal, že prvý muž kraja nemôže pred problémami zakrývať oči s tým, že v jeho kompetencii sú iba školy a kultúrne zariadenia. Musí robiť všetko preto, aby sa regionálne rozdiely znižovali. V opačnom prípade to vyzerá tak, ako dnes po 12-ročnom pôsobení súčasného predsedu PSK Petra Chudíka, ktorý je nominantom strany Smer-SD.

Piliere Hudackého volebného programu

Ján Hudacký
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Kandidát Ján Hudacký pred týždňom odovzdal kandidačné listiny na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja a pri tejto príležitosti na tlačovej besede informoval o troch pilieroch svojho volebného programu.

Okrem iného uviedol, že v oblasti dopravy chce prispieť k urýchlenému začatiu výstavby rýchlostnej komunikácie R4, pričom preferuje variant cez Stropkov okolo Domaše. Cestnú infraštruktúru považuje za dôležitú aj pre rozvoj hospodárstva a cestovného ruchu. Hovoril tiež o potrebe komplexnej rekonštrukcie ciest II. a III. triedy.

Kubánek v pondelok vyhlásil, že Hudacký v pozícii predsedu samosprávneho kraja by tento proces nijako nemohol ovplyvniť – jedine lobovaním u predstaviteľov vlády a ministerstva. Rád by sa ho však opýtal, čo robil pre realizáciu týchto zámerov ako štátny tajomník ministerstva dopravy po voľbách v roku 2010. Za pôsobenia pravice sa nezačalo ani s realizáciou III. etapy Nábrežnej komunikácie v Prešove, podotkol Kubánek.

Hudacký sa bránil tým, že vymenoval investície v Prešovskom kraji, ktoré sa za jeho pôsobenia na ministerstve dopravy realizovali. Išlo o rekonštrukciu 100 kilometrov ciest 1. triedy, ktoré sa roky neopravovali. Vyhlásenie súťaží na dodávateľov prác na diaľničných úsekoch Fričovce – Snina, III. etapa Nábrežnej komunikácie v Prešove, zakomponovanie do vládnych materiálov rýchlostnej cesty R 4 zo severu na juh a R 9 od západu na východ.

Smer podporí Petra Chudíka

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.Foto: SITA/Radoslav Maťaš

„Neviem, či pán Hudacký nesplniteľné sľuby dáva vedome – lebo to by bol jeden veľký podvod na občanoch,” povedal Kubánek. Hudackému odporúča, aby si preštudoval kompetencie vyšších územných celkov a právomoci predsedu kraja a svoju kandidatúru ešte zvážil.

Svoju kandidatúru Hudacký nemieni stiahnuť. Je to jeho slobodné rozhodnutie. Ako sa vyjadril, strana Smer nemá v ústave zakotvenú vedúcu úlohu strany a preto nemôže rozhodovať o tom, kto má a kto nemá kandidovať. Je to slobodná voľba každého, ktorá vyplýva z občianskych práv.

Strana Smer-SD deklarovala stranícku podporu v nastávajúcich regionálnych voľbách súčasnému predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi, ktorý chce kandidovať už po štvrtýkrát. Hudacký bol jeho najväčším rivalom už v posledných voľbách pred štyrmi rokmi, kedy sa s Chudíkom stretli v druhom kole volieb. Kandidačné listiny na predsedu aj poslancov PSK plánuje strana Smer-SD odovzdať v pondelok 30. septembra.

O post predsedu Prešovského samosprávneho kraja sa oficiálne uchádzajú aj ďalší dvaja záujemcovia. Ľudová strana Naše Slovensko nominovala Vladimíra Kleina a Slovenská ľudová strana Jozefa Mihalčina. Agentúru SITA o tom informovala zapisovateľka volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja Mária Lukačíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Hudacký