Smer nás okradol, lebo nemá riešenia, hnevá sa Most-Híd

Sprava: Podpredsedovia strany Most-Híd László Solymos, Lucia Žitňanská a predseda strany Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Smer ukradol podľa predsedu poslaneckého klubu Lászlóa Solymosa jeho strane ďalší návrh zákona. Ako povedal v piatok pre agentúru SITA, návrh novely zákona z dielne ministerstva vnútra, ktorý stanovuje povinnosť deťom do 15 rokov jazdiť na lyžiarskych svahoch iba s prilbami, je totiž prebratím návrhu Mosta-Híd z októbra minulého roka.

Smer nezabránil úrazom

„Strana Smer ukradla ďalší náš legislatívny návrh. Škoda, že poslanci za Smer neboli schopní podporiť našu iniciatívu už v októbri minulého roka. Mohol sa tak znížiť počet úrazov už uplynulú sezónu,“ vyhlásil Solymos.

Zároveň uviedol, že to nie je prvýkrát, čo Smer kopíruje návrhy strany Most-Híd. „Aj tento krok dokazuje, že Smer nemá vlastné riešenia. Čo je však ešte horšie, nie je ochotný ani otvorene podporiť dobré nápady opozície,“ doplnil predseda klubu Solymos.

Deti do 15 rokov musia mať na svahu prilbu

Na budúcu zimu by mali deti do 15 rokov jazdiť na lyžiarskych svahoch iba s prilbami. Rezort vnútra to navrhuje v novele zákona o Horskej záchrannej službe, ktorá čaká na prerokovanie vládou. V materiáli sa zdôrazňuje, že tak reagujú na narastajúci počet úrazov. Prilby budú povinné pre mladých lyžiarov aj snoubordistov. Deti do šesť rokov, ktoré budú v lyžiarskej škôlke, budú musieť mať na sebe reflexný odev alebo reflexné prvky.

Avizovaná zmena je podľa Solymosa správnym krokom, aj keď s ročným meškaním. Zároveň pripomenul, že návrh Mosta-Híd na októbrovú schôdzu parlamentu navrhli poslanci Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál a Árpád Érsek. Zámerom zmeny zákona bolo zvýšiť bezpečnosť lyžiarov a ochranu ich zdravia a životov.

Deti lyzovanie prilba
Foto: ilustračné, SITA/AP

Lyžiari by sa na trati podľa tohto návrhu mali správať tak, aby neohrozili zdravie alebo život seba a iných a aby nespôsobili škodu. Kontrolovanie dodržiavania by bolo povinnosťou prevádzkovateľa lyžiarskej trate, ktorý je zároveň oprávnený zakázať činnosť na lyžiarskej trati osobe, ktorá tieto povinnosti porušuje.

Novela komplexným spôsobom spresňuje a doplňuje úlohy Horskej záchrannej služby. Upravuje aj povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľov lyžiarskych tratí a prevádzkovateľov lanoviek. Do textu zákona sa dostali aj povinnosti osoby, ktorá sa nachádza na lyžiarskej trati.

V novele sa navrhuje, aby rodinný príslušníci po zomrelom v horách neboli povinní hradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa tohto zosnulého týkali. Dôvodom je, že vymáhať tieto pohľadávky od pozostalých je podľa rezortu vnútra neetické. Ide približne o 18 prípadov ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekGábor Gál
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD