Smer nemusel zvyšovať dane, ak by riešil daňové úniky

Moravčík
Podpredseda KDH Miloš Moravčík Foto: SITA

Ľudí na Slovensku trápi najvyššia nezamestnanosť od roku 2004. Čo považujete za jej hlavné príčiny?

Už v júli 2012 sme varovali Roberta Fica, že zvýšenie daní zamestnávateľom nad úroveň okolitých krajín spôsobí na Slovensku prepúšťanie. Vládu na riziko odlevu investícií a pracovných miest upozornila aj Národná banka Slovenska. Žiaľ, predseda vlády naše varovania odignoroval a teraz vidíme, čo sa deje. Sprísnenie zákonníka práce od januára 2013 spôsobilo, že najmä veľké firmy prepúšťali ešte pred koncom minulého roka.

Znamená to, že prepúšťanie už skončilo?

Nie, neskončilo. Smerom zavedené vysoké dane a odvody budú zvyšovať nezamestnanosť aj v tomto roku. Prepúšťať budú najmä malé a stredné firmy. Hrozí aj odchod väčších investorov do zahraničia. Kvôli vysokým odvodom prestanú podnikať a zamestnávať tisíce živnostníkov. Republiková únia zamestnávateľov očakáva, že o prácu môže prísť spolu až 50 000 ľudí. To všetko kvôli tomu, že SMER takmer celé bremeno konsolidácie hodil na plecia ľudí a jeho ministri sa neboli ochotní uskromniť.

Dalo sa nejako predísť takémuto nárastu nezamestnanosti?

Smer nemusel zvyšovať dane, ak by sa pustil plnou parou do riešenia daňových únikov a do škrtania nehospodárnych výdavkov svojich ministrov. Nezamestnanosť by teraz nemusela takto rapídne rásť. Len cez úniky na DPH príde štát ročne o dvojnásobne viac ako bolo potrebné nájsť. Dalo sa ísť aj cestou zlacňovania verejných obstarávaní, kde je možné získať stovky miliónov eur. Priestor je aj pri zoštíhlení tisícky rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré občanovi často viac škodia ako pomáhajú. To sú riešenia, ktoré by robilo KDH a ktoré sme aj navrhovali v liste zaslanom Robertovi Ficovi počas minulého leta.

Ale mlieko sa rozlialo a nezamestnanosť raketovo rastie. Čo teraz?

Prvoradé je obnoviť dôveru zamestnávateľov a živnostníkov v zlepšenie podmienok. Vláda Smeru by mala predstúpiť pred verejnosť, priznať si zodpovednosť za nárast nezamestnanosti a prisľúbiť napravenie krívd v oblasti daní, odvodov a zákonníka práce, ktoré spôsobila. Potom by sa mala pustiť do opatrení, ktoré som uviedol vyššie. Tu sa ukáže, či vláde záleží viac na ľuďoch alebo na svojich plných mešcoch. V roku 2013 Fica však budú usvedčovať z klamstva vysoké výdavky jeho vlády, míňanie peňazí z privatizácie na nezmyselnú kúpu podnikov či predražené verejné obstarávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Moravčík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie