Smer nepodporí menej peňazí pre politické strany

Fico
Odraz vo vode predvolebného bilbordu strany Smer-SD. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD nepodporí návrh nezaradeného poslanca NR SR Alojza Hlinu, ktorý chce v novele zákona o politických stranách znížiť príspevky od štátu pre politické subjekty od roku 2014 o desať percent. Hlina chce takto ušetriť peniaze v štátnom rozpočte.

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková upozornila, že návrh, ktorý sa týka financovania politických strán, podal nestraník Hlina.

Laššáková si vie predstaviť, že by sa upravilo financovanie strán, ale mohlo by sa tak stať iba širokým konsenzom. „Nepredpokladám, že návrh poslanca Hlinu podporíme,“ uzavrela.

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň, ktorý avizoval utiahnutie opaskov pre strany v úvode volebného obdobia, dnes Hlinov návrh vníma ako populistickú agendu.

„Chce sa tak pomstiť OĽaNO, z ktorej vystúpil,“ komentoval novelu nezaradeného poslanca. Návrh zároveň považuje za nelegitímny, keďže mení podmienky financovania strán uprostred volebného obdobia. „Pravidlá by sa počas hry meniť nemali, a ak, tak iba so súhlasom všetkých strán, ktoré dostávajú podporu od štátu,“ argumentoval poslanec za Smer-SD.

Strana Roberta Fica ešte v lete 2012 posunula do druhého čítania novelu vypracovanú opozičnými poslancami za SaS. Liberáli presadzovali okresanie štátnych príspevkov pre strany, ktoré získali vo voľbách viac ako 10 percent, a to o štvrtinu. Novela sa teda týkala iba vládneho Smeru-SD. Martvoň vtedy navrhol, aby menej peňazí od štátu inkasovali všetky politické strany. SaS neskôr návrh stiahla z rokovania parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaAnton MartvoňJana Laššáková
Firmy a inštitúcie SMER-SD