Smer obviňuje opozíciu, že pokazila parlamentné móresy

Prázdne fľaše poslancov Smeru
Sprava hore: Poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Valocký a poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič počas nočného rokovania, na ktorom sa opozícia pokúsila odvolať Roberta Fica. Foto: SITA/archív OĽaNO

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico nekomentuje nočný incident v parlamente medzi skupinkou poslancov za Smer-SD a predsedom poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozefom Viskupičom.

„Ja nebudem interné veci Národnej rady Slovenskej republiky komentovať,“ povedal premiér Fico (Smer-SD) pred rokovaním vlády.

Rovnako nekomentoval výroky niektorých opozičných poslancov, ktorí ho nazvali zbabelcom, keď odišiel z parlamentu, ktorý rokoval o jeho odvolávaní pre kauzu okolo SPP.

Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že poslanci by si priebeh incidentu mali vydiskutovať na pôde mandátového a imunitného výboru parlamentu. „Ľubovoľné ataky v parlamente sú pre mňa neprijateľné a sú problémom, ale uvedomme si, kto tú kultúru do toho parlamentu doniesol,“ povedal Kaliňák.

Kaliňák podobne ako minister obrany Martin Glváč poukazujú na video, ktoré zaznamenalo začiatok incidentu. Na zábere berie poslanec Ivan Varga (Smer-SD) maketu zobrazujúcu Fica vo futbalovom drese s nápisom „Daroval Slovensko zbohatlíkom“, ktorú k rečníckemu pultu dal Igor Matovič z Obyčajných ľudí. Potom je záber, ako Igor Matovič zozadu sotil poslanca Jozefa Valockého zo Smeru o drevené obloženie lavice.

Poslanci Matovič a Viskupič sa snažili maketu získať späť. Medzi poslancami za Smer a Viskupičom sa už mimo rokovacej sály mimo záber kamery strhla fyzická potýčka. „Pre mňa z nepochopiteľných príčin sa na mňa vrhlo päť podnapitých poslancov za Smer. Pod znôškou vulgarizmov som bol takmer prehodený cez zábradlie,“ tvrdí Viskupič.

Minister dopravy Ján Počiatek zatiaľ nemal podrobnosti o incidente, takže nevedel k nemu zaujať stanovisko. „Množstvo opozičných poslancov minule pri útoku pána Hlinu na pána Martvoňa sa vyjadrilo, že sa im páči takýto režim. Nad tým sa bude treba zamyslieť, či toto je v poriadku, či si teda želajú, že budú takéto móresy v parlamente. Ale tá kultúra je naozaj na veľmi nízkej úrovni,“ povedal Počiatek (Smer-SD). Minister spravodlivosti Tomáš Borec incident odsúdil. „Takéto správanie do parlamentu podľa môjho názoru nepatrí,“ povedal Borec.

Obrazom: Poslanci za Smer sa počas schôdze potužili alkoholom

Jarjabek odporučil krvnú skúšku Viskupičovi

Krvnú skúšku na alkohol si mal podľa poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka po napadnutí poslancami Smeru-SD urobiť napadnutý Jozef Viskupič (OĽaNO). Jarjabek pripúšťa skrat poslancov Smeru-SD, rovnako však podľa neho išlo o skrat poslancov OĽaNO Igora Matoviča a Jozefa Viskupiča. Podľa neho to súvisí s mimoriadnou schôdzou k odvolaniu premiéra Roberta Fica, ktorú považuje za zbytočnú. „Táto schôdza je nezmyselná. Táto schôdza je od začiatku do konca provokácia od a do zet, ako sú provokáciami vystúpenia pána Hlinu. Proste, blížia sa prezidentské voľby, blížia sa regionálne voľby, preferencie sú také, aké sú, niečo treba robiť,“ vysvetlil Jarjabek.

Podľa neho ak už niekto nevie, ako provokovať, tak postaví pred rečnícky pult postavičku Fica. „Pán Viskupič, ak išiel do tohto súboja z hľadiska nejakej papierovej postavičky, ktorú si tam úplne vedome provokatívne ten Matovič postavil, keď bol u lekára a hovorí, že ho napadol niekto, kto bol opitý, ja by som si určite u toho lekára nechal spraviť krvné skúšky, aby ja som mohol povedať, ja som nepil a tí, ktorí boli opití, ma napadli. Toto sa nestalo,“ vysvetlil Jarjabek.

Daniela Lipšica označil Jarjabek za páža Ivana Mikloša, ktorý bol pri privatizácii SPP za prvej vlády Mikuláša Dzurindu. „O ničom inom toto nie je, iba kto koho vyprovokuje, kto prvý stratí nervy,“ dodal Jarjabek. Zároveň priznáva, že poslanci Smeru-SD čiastočne stratili nervy. „Zároveň sa však treba pýtať, či pod vplyvom rôznych návykových látok neboli tí, ktorí donútili poslancov Smeru-SD, aby stratili nervy. Lebo tie iné návykové látky tu nikto nerieši, a pritom tu evidentne existujú,“ poznamenal poslanec Smeru-SD. Za zrežírované predstavenie označil aj protest ľudí na balkóne nad rokovacou sálou.

Obrazom: Počas mimoriadnej schôdzi k premiérovmu odvolávaniu sa strhla aj potýčka

O pití v klube Smeru Jarjabek nevie

Jarjabek nevie o tom, že by sa na poslaneckom klube Smeru-SD v utorok večer pilo. „Bol som tam niekoľkokrát, chodil som tam po hodine, po dvoch sa pozrieť, a vôbec neviem o nejakej oslave, to počujem prvýkrát,“ reagoval. V odpadovom kontajneri pod budovou Národnej rady v stredu dnes poslanci za OĽaNO objavili viac ako stovku prázdnych fliaš od alkoholu. Išlo o fľaše od whisky, rumu, ale najmä vína. Ako povedal novinárom líder OĽaNO Igor Matovič, na objav ich upozornila upratovačka z parlamentu, ktorá fľaše podľa neho vyniesla z miestnosti poslaneckého klubu Smer-SD. „Tie fľaše, môže byť, nemusí byť, teraz sa budeme vadiť o tom, kto ich tam priniesol, nepriniesol, je to provokácia, nie je to provokácia, je to nezmysel,“ poznamenal Jarjabek.

Alkohol, ale aj prítomnosť iných drog u poslancov by mal podľa Jarjabka riešiť nový rokovací poriadok, poslanec Smeru-SD by bol rád, ak by ho schválila ústavná väčšina zákonodarcov. „Som veľmi zvedaví, ako budeme zisťovať, či si niekto z obyčajných ľudí šnupol alebo nie,“ konštatoval Jarjabek.

Nočné rokovanie považuje Jarjabek za prirodzené, podľa neho ide iba o čas, aby mohli poslanci cez deň rokovať na riadnej schôdzi. Za otázku etiky označil Jarjabek odchod premiéra z rokovacej sály bezprostredne po jeho vystúpení, Fico si nevypočul ani faktické poznámky na vlastný prejav. Rokovací poriadok ale podľa neho explicitne účasť premiéra v sále nevyžaduje. Pri odvolávaní Ivety Radičovej Smer-SD protestoval pri každom jej odchode zo sály a dožadoval sa jej príchodu, ona vždy prišla, Jarjabek to priznáva. „Niekto to rieši tak, niekto iným spôsobom,“ komentoval Ficovu neúčasť na schôdzi k vlastnému odvolávaniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán PočiatekJozef ViskupičMartin GlváčRobert FicoRobert KaliňákTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD