Smer plánuje predĺžiť poberanie materskej dávky, žiakom chcú finančne prispieť na školské potreby

Škola, žiaci
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Predĺženie poberania materskej dávky z 34 týždňov na jeden rok alebo zvýšenie rodičovského príspevku, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré tovary pre malé deti, či príspevok pre prvákov až štvrtákov alebo len pre prvákov na základnej škole na nákup školských potrieb.

Takéto sociálne opatrenia chystá strana Smer-SD na roky 2019 až 2020. Na tlačovej besede po pracovnej konferencii strany Smer-SD to uviedol predseda strany Robert Fico.

Príspevok na nákup školských potrieb

Ďalším zo sociálnych opatrení má byť podľa Fica opatrenie, aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie náhradného výživného v prípade, ak ho jeden z rodičov neplatí. „Štát by automaticky zaplatil žene výživné a potom by štát na seba prevzal povinnosť viesť príslušný spor s konkrétnym mužom,“ povedal.

Tento krok by tak podľa neho bol z fiškálneho hľadiska neutrálny. Pri zámere znížiť DPH na tovar pre malé deti Fico uviedol, že by išlo o nižšiu daň na výživu, plienky, či hygienické potreby, nie však na oblečenie.

Predstavitelia strany Smer chcú tiež rodičov prvákov alebo prvákov až štvrtákov na základnej škole podporiť sumou okolo 100 eur na každé dieťa, ktorá by slúžila na nákup školských potrieb na začiatku školského roka. Keďže by sa to podľa Fica týkalo približne 50 až 55 tisíc detí, celkové náklady na toto opatrenie by boli do 5,5 milióna eur.

Zdvojnásobenie vianočného príspevku pre penzistov

Z už avizovaných opatrení Fico spomenul zavedenie obedov zdarma pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl. Združenie miest a obcí Slovenska vyzval na rokovanie o tomto opatrení, ktoré by malo platiť od začiatku budúceho roka. Upozornil, že mestá a obce sú vo vynikajúcej finančnej kondícii.

„Kde bude krízová situácia, tam to budeme riešiť,“ povedal šéf Smeru. Od decembra budúceho roka by sa mal podľa neho zdvojnásobiť vianočný príspevok pre penzistov. Smer tiež zvažuje zdvojnásobenie počtu „áčkových“ poukazov na kúpele. Za dôležité sociálne opatrenie Fico označil aj zavedenie stropu na vek odchodu do dôchodku.

„Predpokladám, že veľká časť z týchto návrhov bude definitívne schválená 8. decembra na našom pravidelnom sneme strany, kedy vyhlásime program Smeru v sociálnej oblasti na roky 2019 a 2020,“ dodal Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD