Smer potopil návrh o doživotnej rente pre olympionikov

Fanúšikovia
Hokejistov privítal dvadsaťtisícový dav fanúšikov. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Olympijskí medailisti sa doživotnej renty zatiaľ nedočkajú.

Parlament v stredu zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti z dielne poslancov za Most-Híd neschválil.

Poslanci Tibor Bastrnák, Arpád Érsek a Gábor Gál navrhovali, aby úspešní športovci z olympiád, paralympiád, deaflympiád či šachovej olympiády dostávali od štátu finančnú odmenu. Zastavenie ďalšieho rokovania o zákone presadilo 81 poslancov za Smer-SD.

Členom Smeru-SD sa nepáčilo, že zákon stavia na inú úroveň olympionikov a športovcov, ktorí uspeli na majstrovstvách sveta či Európy. Nazdávajú sa tiež, že veková hranica pre priznanie renty je prinízka. Autorom preto odporúčajú zákonu venovať náležitú verejnú diskusiu a po úprave ho opäť doručiť do parlamentu.

Podľa navrhnutého znenia by zlatí medailisti doživotne mesačne dostávali odmenu vo výške priemernej mzdy. Strieborní medailisti by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent. Priemerná mzda v roku 2011 dosiahla 786 eur, 60 percent z tejto čiastky predstavuje 472 eur a 40 percent 315 eur.

Odmena by nepodliehala zdaneniu. Návrh zákona pamätal aj na športovcov, ktorí v roku 1984 pre bojkot socialistických krajín nenastúpili na olympijských hrách v Los Angeles, do zoznamu relevantných športových podujatí totiž autori zaradili aj Hry priateľstva, ktoré sa ako náhrada za olympiádu uskutočnili v ZSSR.

Nárok na odmenu by bol v prípade schválenia podmienený vekom. Autori navrhovali dve alternatívne hranice, buď 35 alebo 40 rokov. Ak by odmenu dostávali už 35-roční športovci, nárok na ňu by malo 80-90 osôb a štátna pokladnicu by na renty ročne vynaložila 461-tisíc eur. V prípade vyššej vekovej hranice by si 70-80 osôb rozdelilo 383-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekGábor GálTibor Bastrnák