Smer rozhodne o prezidentskom kandidátovi na sneme

Robert Fico
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Snem Smeru-SD, na ktorom by sa malo rozhodnúť o prezidentskom kandidátovi strany, bude 7. decembra v Nitre.

Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu strany Smer-SD Jana Laššáková, snemy Smeru-SD sa vždy konajú okolo 9. decembra, keď si strana pripomína svoj vznik.

Podľa nej je tradíciou, že práve na snemoch sa schvaľovali všetky závažné rozhodnutia. Minulý rok na sneme schvaľovali kandidátov na predsedov samosprávnych krajov a v minulosti i podporu Ivana Gašparoviča.

„Snem je najvyšší orgán strany. Prezidentská kandidatúra je otázka najvyššieho orgánu Smeru-SD,“ konštatovala.

Smer-SD zatiaľ nepovedal, kto bude kandidovať na post prezidenta alebo koho strana podporí. Zatiaľ sa čaká na rozhodnutie Roberta Fica, ktorý sa ku kandidatúre nevyjadruje. Podľa informácií agentúry SITA sa stále nerozhodol a čaká na vývoj ekonomiky i vývoj v podpore verejnosti pre jeho prípadnú kandidatúru.

Prezidentské voľby budú na jar. Na kandidatúru za prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov NR SR alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov. Prezidentskú kandidatúru zatiaľ ohlásili podnikateľ Andrej Kiska, bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, ktorý odišiel z KDH.

Rada KDH ako prezidentského kandidáta schválila Pavla Hrušovského, ktorého podporuje aj Most-Híd. SaS navrhla Petra Osuského, ktorý už vyzbieral dostatok podpisov. Kandidatúru oznámila aj Ľubica Blašková a Jozef Behýl avizoval, že sa bude uchádzať o post hlavy štátu. Kandidatúru zvažuje aj herec a bývalý politik Milan Kňažko. Svoje rozhodnutie by mal oznámiť 17. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán ČarnogurskýJana LaššákováJozef BehýlMilan KňažkoRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie SMER-SD