Smer sa hrá na zlého a dobrého policajta, tvrdí Ľ. Galko

Vláda
Sprava: Minister vnútra SR Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Peter Kažimír počas rokovania 16. schôdze vlády. Bratislava, 18. júl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Strana Smer podľa exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) predvádza hru na zlého a dobrého policajta.

Reagoval tak na dva návrhy noviel, ktoré by zmenili pravidlá pre výsluhové dôchodky – jeden pripravil rezort Petra Kažimíra a druhý ministerstvo Roberta Kaliňáka.

Rezort vnútra prichádza s návrhom novely zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov, podľa ktorej majú poberatelia výsluhových dôchodkov platiť nový odvod vo výške 10 percent a to až do dosiahnutia veku 62 rokov.

Rezort financií krátko predtým navrhol v novele zákona o dani z príjmov zdaňovať výsluhové dôchodky 19-percentnou sadzbou. „Ten zlý je Kažimír, ktorý chce akože vojakom vziať viac. Ten dobrý je Kaliňák, ktorý im chce vziať menej,“ myslí si Galko s tým, že ten dobrý akože zabojuje a ten zlý potom akože ustúpi. „Smeráci podceňujú príslušníkov ozbrojených zborov, keď predpokladajú, že títo im na takéto divadielko skočia,“ dodal Galko.

Exminister Galko: Smeráci typicky podvádzajú

Toto je podľa poslanca Galka typická prezentácia Smeru – podvod na voličoch. „Súčasný návrh je podvodom smerákov na desaťtisícoch vojakov, policajtov, výsluhových dôchodcoch, invalidných výsluhových dôchodcoch a ich rodinách,“ vyhlásil bývalý šéf rezortu obrany.

Galko si vyskúšal let na armádnom albatrose
Foto: SITA/Dušan Hein

S niektorými opatreniami ako je napríklad predlžovanie času, potrebného na získanie výsluhového dôchodku alebo príspevku by sa podľa neho dalo vecne súhlasiť.

„Keby sa týkali výlučne nových príslušníkov ozbrojených síl, ktorí nastúpia do služby až po nadobudnutí príslušnej legislatívy. Tieto opatrenia ale postihujú aj tých súčasných, pričom Smer pred voľbami deklaroval, že nezasiahne do sociálneho systému súčasných vojakov a policajtov. Týmto návrhom ich sprosto oklamal,“ tvrdí Galko.

V návrhoch podľa Galka navyše chýba stabilizačné opatrenie na výrazné zúženie okruhu poberateľov výsluhových dôchodkov do budúcnosti (opäť ale len pre nových príslušníkov). Niečo iné je totiž napríklad elitný vojak – špičkový odborník, pyrotechnik v misii v Afganistane a niečo iné vojak – právnik alebo asistent na Generálnom štábe, na ministerstve, v kancelárii.

Zdanenie dôchodkov je podľa opozície škodlivé

Aj u policajtov je rozdiel v práci tzv. „kukláča“ a policajta v kancelárii na dopravnom inšpektoráte. „To by ale chcelo viac odbornosti pri navrhovaných opatreniach a tej je u smerákov, ktorí vedia len šklbať občanov, ako šafránu,“ uviedol Galko. Výsledkom je podľa jeho slov ďalšia rana istoty v podaní jednofarebnej smeráckej vlády, teraz uštedrená príslušníkom ozbrojených zborov.

Pochodovanie vojakov 5. pluku špeciálneho určenia
Foto: SITA/Lukáš Macek

Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic na margo návrhov hovorí, že takto vyzerajú sociálne istoty v podaní Roberta Kaliňáka a Roberta Fica. „Zdanenie výsluhových dôchodkov považujem za absolútne nesystémové a škodlivé,“ vyhlásil poslanec Lipšic.

Pripomenul, že predĺženie doby nároku na výsluhové dôchodky na 25 rokov navrhovali aj oni. „Vtedy Robert Kaliňák ako opozičný politik tvrdil, že tento plán je zlý. Tvrdil, že je neprijateľné, aby v jednej hliadke boli dve kategórie policajtov: jeden, ktorý bude mať nárok na výsluhový dôchodok po pätnástich rokoch a druhý po dvadsiatich piatich. Ale možno by na to pán minister povedal, že len hlupák nemení svoje názory,“ dodal Lipšic.

Podľa návrhu novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú ministerstvo vnútra poslalo do medzirezortného pripomienkového konania, majú mať policajti a vojaci nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicĽubomír GalkoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky