Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smer radšej obetuje časť popularity ako Slovensko
Predseda strany Smer-SD a slovenský premiér Robert Fico počas príhovoru na výročnom sneme strany. Trnava, 8. december 2012. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
13. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Smer sa majetkových priznaní bojí, myslí si Žitňanská

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Smer-SD sa podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej bojí podrobnejších majetkových priznaní. Ako povedala v pondelok novinárom, všetky politické strany pred parlamentnými voľbami podpísali záväzok, že stransparentnia majetkové priznania politikov.

„Viedla sa diskusia, existovala pracovná skupina, bol vytvorený spoločný návrh, s ktorým súhlasil aj zástupca Smeru-SD v pracovnej skupine. Zákon o konflikte záujmov stopol osobne predseda parlamentu Pavol Paška pred rokom,“ vyhlásila.

Zároveň pripomenula, že opozičné strany pred rokom podali návrh, ktorý má stransparentniť majetkové priznania politikov vo verzii, s ktorou pôvodne súhlasil aj Smer, ale ten to potom zablokoval.

Ľudia by mali vidieť, kto svoje záväzky plní

„Predkladáme návrh opäť v tom istom znení, pretože je to posledná šanca, aby sme v riadnom legislatívnom procese mohli prijať zákon, ktorý stransparentní majetkové priznania politikov, aby bol účinný od 1. januára 2015. Je to posledná šanca, aby voliči mohli vidieť majetkové priznania politikov pred nasledujúcimi voľbami,“ zdôraznila Žitňanská. Podľa nej je dôležité, aby ľudia videli, kto svoje záväzky spred volieb plní a kto nie.

Poslanci všetkých opozičných strán 26. septembra do parlamentu predložili novelu ústavného zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej by verejní funkcionári podávali podrobnejšie majetkové priznania ako dnes. Naposledy Paška o tom, že v jeseni Smer-SD predloží zákon o prísnejších majetkových priznaniach tak, aby platil od roku 2015, hovoril v júli.

Priznania s väčšou výpovednou lehotou

Opozícia v zákone podľa Žitňanskej navrhuje, aby majetkové priznania mali väčšiu výpovednú hodnotu. Nie je v nich zahrnuté len vlastníctvo, ale aj nájmy a výpožičky. „Hlavne sú koncipované tak, aby ste pri porovnaní majetku s príjmami mohli posúdiť, či je reálne, že politik mohol majetok získať za deklarované príjmy. V tom je podstata majetkových priznaní,“ zdôraznila.

Návrh tiež posilňuje kontrolu a dáva možnosť členom príslušného parlamentného výboru obrátiť sa na ústavný súd v prípade, že jeho väčšina nepotrestá verejného funkcionára tak, ako jej to prikazuje zákon.

Odporúčané články

Prezident Kiska sa chystá do Kyjeva, hľadá vhodný termín Vládna novela Zákonníka práce prešla do druhého čítania

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...