Smer sa odvolávaním Mikulca snaží destabilizovať ministerstvo a políciu pre korupčné kauzy, tvrdí vláda

Roman Mikulec
Minister vnútra SR Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR.
  • aktualizované 16. februára 2022, 13:35

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) vníma vláda ako opätovný pokus o destabilizáciu rezortu, Policajného zboru a vlády Slovenskej republiky z dôvodu vyšetrovania korupčných „megakáuz“.

Prepisy z odposluchov

Vyplýva to z dokumentu, ktorý schválil kabinet na stredajšom rokovaní. Zároveň vláda vyslovila nesúhlas s návrhom na odvolanie ministra Mikulca.

Vláda vysvetlila, že odôvodnenie predloženého návrhu na odvolanie ministra vnútra je postavené na neformálnej komunikácii vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, pričom sa opierajú o rozhodnutie Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, ktoré interpretujú vlastným spôsobom.

Obvinenia postavené na domnienkach

„Pri prezentácii výňatkov na tlačových konferenciách môžeme konštatovať, že z ich strany chýba akékoľvek pridržiavanie sa faktov, ubiehajú k vlastným domnienkam a často aj zbožným prianiam,“ konštatuje vláda.

Poslanci zo systému „našich ľudí“

Kabinet tiež vyjadril počudovanie nad tým, s akým presvedčením predkladatelia návrhu vedia o nevine či vine obvinených vo všetkých ďalších korupčných kauzách.

„Je zarážajúce, že s takto formulovanými výhradami prichádzajú poslanci, ktorí boli roky súčasťou systému takzvaných našich ľudí. Systému, kde orgány činné v trestnom konaní museli najprv poznať odpoveď na otázku, či je vôľa vyšetrovať akékoľvek podozrenia z páchania trestnej činnosti,“ pokračuje kabinet vo vyjadrení.

Mikulec má plnú podporu vlády

Zdôrazil, že Mikulec nijakým spôsobom nezasahuje do práce a činnosti polície a na rozdiel od svojich predchodcov nikdy neinformuje a nenecháva sa informovať o trestných konaniach.

„Vláda Slovenskej republiky teda nevidí žiadny relevantný dôvod na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, plne ho podporuje v jeho reformných plánoch a zámery predkladateľov na jeho odvolanie považuje za bezcharakterný, podlý a hysterický pokus o opätovné navrátenie sa k systému našich ľudí,“ uzavierajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPolicajný zbor SRÚrad vlády SR