Smer schválil kandidátku, k voľbám pristupuje s rešpektom

Robert Fico
Predseda strany SMER-SD Robert Fico počas TB na tému: Predstavenie kandidátky strany SMER-SD do parlamentných volieb 2016. Bratislava, 1. december 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Smer-SD pristupuje podľa predsedu strany Roberta Fica k parlamentným voľbám s veľkým rešpektom, pretože vstupuje do politickej súťaže ako strana, ktorá nesie osemročnú záťaž vládnutia. Ako povedal dnes na tlačovej besede po rokovaní straníckeho predsedníctva, tento fakt zanecháva pozitívne i negatívne stopy.

„K voľbám však pristupujeme aj s veľkou energiou. Smer tvorí pilier politickej stability na Slovensku. SR odovzdáme z finančného a hospodárskeho hľadiska ako v roku 2012. Smer je vnútorne silná a konsolidovaná strana, čo je na slovenské pomery nevídané,“ vyhlásil.

Kaliňák postúpil na miesto dvojky

Predsedníctvo Smeru-SD dnes schválilo kandidačnú listinu do parlamentných volieb. Kandidátku predkladá podľa stanov predseda strany a schvaľuje ju predsedníctvo. Pred tým kandidátku odkomunikovali s krajskými a okresnými štruktúrami. Fico verí, že nový klub Smeru v NR SR bude stabilný. „Pokiaľ Smer bude aj v novej vláde, Smer bude zárukou, že vláda bude mať v parlamente podporu,“ povedal Fico.

Lídrom kandidátky Smeru-SD do marcových parlamentných volieb bude premiér Robert Fico. Dvojkou je minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý sa tak v porovnaní s poslednými voľbami posunie o jedno miesto vyššie. Trojkou je predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Lajčák je absolútnou jednotkou pre zahraničie

Jediným vysokým funkcionárom, ktorý na kandidátke nebude je Pavol Paška. Ten sa vzdal funkcie predsedu parlamentu minulý rok na jeseň po kauze nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Paška pre Hospodárske noviny povedal, že si vie predstaviť funkciu ministra zahraničných vecí. „Nepatrím medzi ľudí, ktorí delia medvediu kožu, kým medveď behá po lese. Lajčák je absolútna jednotka pre zahraničnú politiku,“ konštatoval Fico.

Zo štvrtého miesta kandiduje minister financií Peter Kažimír. Do prvej desiatky sa dostali aj minister kultúry Marek Maďarič, šéf rezortu životného prostredia Peter Žiga, minister zahraničia Miroslav Lajčák, košický primátor Richard Raši, minister dopravy Ján Počiatek, minister práce Ján Richter.

Druhú desiatku otvára na kandidátke žilinský župan Juraj Blanár. Za ním nasleduje minister obrany Martin Glváč, trenčiansky župan Jaroslav Baška, podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková, vicepremiér Ľubomír Vážny, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Novou tvárou na kandidátke v druhej desiatke bude prešovský župan Peter Chudík. Do druhej desiatky sa dostali aj poslanci NR SR Tibor Glenda, Stanislav Kubánek a Vladimír Faič, ktorý je šéfom poradcov premiéra.

Chýbať nebude ani Kolesík

Tretiu desiatku otvára exminister školstva Dušan Čaplovič. Poslanec NR SR a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický, štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej, šéf tlačového odboru na Úrade vlády SR a bývalý novinár Erik Tomáš, podpredseda NR SR Miroslav Číž, šéf úradu vlády Igor Federič, žilinský primátor Igor Choma, vedúca služobného úradu na ministerstve vnútra Denisa Saková. Tridsiate miesto patrí Dušanovi Galisovi.

Po 31. mieste nasledujú viacerí poslanci NR SR za Smer-SD a štátni tajomníci viacerých ministerstiev. Je medzi nimi aj Ján Kvorka, ktorý bol pred časom trestne stíhaný. Podľa Fica však bol oslobodený spod všetkých obvinení. „Pre nás platí rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol. Na nižších miestach kandidátky sa objavia aj poslanci NR SR Otto Brixi a Andrej Kolesík. Na kandidátke však bude chýbať Anton Martvoň. „Pri zostavovaní kandidátky treba brať do úvahy rôzne kritériá. Taký je politický život. Ľudia odchádzajú, ľudia prichádzajú,“ komentoval rozhodnutie Fico.

Nekandiduje Zmajkovičová ani štyria ministri

Na kandidačnej listine sa neobjavia ani štyria ministri. Minister školstva Juraj Draxler, minister zdravotníctva Viliam Čislák, minister hospodárstva Vazil Hudák a minister spravodlivosti Tomáš Borec. Podľa Fica však Smer s nimi však v budúcnosti ešte môže počítať. Na kandidátke bude podľa Fica 27 žien. Nebude však na nej trnavská krajská predsedníčka Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. „Je to moje vlastné rozhodnutie,“ povedala pre agentúru SITA.

Zmajkovičová bola od začiatku volebného obdobia podpredsedníčkou NR SR. Po kauze nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu sa však funkcie vzdala. V parlamente zostala pôsobiť ako poslankyňa NR SR. Na kandidátke by sa nemala objaviť ani Iveta Lišková. Tá by mala odísť pôsobiť do diplomacie. Kandidovať nebude ani Mojmír Mamojka, toho Smer-SD navrhuje ako kandidáta na ústavného sudcu. Na kandidátke nebude ani exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Tá však kandiduje na komisára pre deti.

Fico oznámi tretí sociálny balík

Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca 2016. Voľby do národnej rady sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, musia kandidačné listiny podať do 6. decembra.

Fico dnes tiež oznámil, že v sobotu na sneme oznámi tretí sociálny balík. V Nitre sa na sneme stretne takmer 1 000 delegátov. „Úlohou snemu bude nielen zhodnotenie štyroch rokov vo vláde, ale aj predloženie tretieho balíka. Prvé dva sme zvládli. Do piatku splníme všetky opatrenia z druhého balíka,“ povedal Fico s tým, že predsedníctvu bol predstavený ideový zámer balíka. Do soboty urobia klasifikáciu nákladov a efektov. „Ľudia budú môcť z neho pozitívne čerpať. Bude mať vplyv na tvorbu nových pracovných miest a hospodársky rast,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KolesíkAnton MartvoňDenisa SakováDušan ČaplovičErik TomášIgor ChomaIgor FederičJán KvorkaJán PočiatekJán PodmanickýJán RichterJana LaššákováJaroslav BaškaJuraj BlanárJuraj DraxlerĽubomír JahnátekĽubomír VážnyMarek MaďaričMartin GlváčMiroslav ČížMiroslav LajčákMojmír MamojkaOtto BrixiPavol PaškaPeter ChudíkPeter KažimírPeter PellegriniPeter ŽigaRenáta ZmajkovičováRichard RašiRobert FicoRobert KaliňákRóbert MadejStanislav KubánekTibor GlendaTomáš BorecVazil HudákViera TomanováViktor StromčekViliam Čislák
Firmy a inštitúcie SMER-SD