Smer-SD ako najstabilnejšia strana? Hra na populizmus a prisilné vyjadrenie, kritizuje politologička

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 48. schôdze, Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini počas rokovania mimoriadnej 48. schôdze Národnej rady SR, ktorej programom bolo prerokovanie návrhu skupiny poslancov na jeho odvolanie. Bratislava, 6. september 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Uvádzať Smer-SD ako najstabilnejšiu politickú stranu na Slovensku je v kontexte histórie samostatnosti krajiny od roku 1993 prisilné vyjadrenie. Pre agentúru SITA to uviedla politologička z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová.

Reagovala tým na sobotňajšie vyhlásenie predsedu vlády SR a volebného lídra strany Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý po slávnostnom sneme strany vyhlásil, že Smer-SD je najstabilnejšou politickou stranou v našej krajine a myslí si, že majú šancu na skvelý výsledok aj v ďalších voľbách.

Demonštrácia sily a viery v úspech

„Medzi najstabilnejšie politické strany na Slovensku patrí Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré okrem posledného volebného obdobia, malo stále zastúpenie v Národnej rade SR a tiež Slovenská národná strana (SNS), ktorá na Slovensku existuje od roku 1990. Počas celého tohto obdobia bola len dvakrát mimo parlamentu, a to v roku 2002 a 2012,“ priblížila politologička.

Vyjadrenia lídrov politických strán pred voľbami však podľa nej vždy demonštrujú silu a vieru v neotrasiteľný úspech. „Je to jednak takzvaná povinná jazda, kedy samotný líder musí byť presvedčený o úspechu, inak by do politického boja nešiel a na druhej strane, aby motivoval svojich voličov k odovzdaniu hlasu. Po voľbách je totiž lepšie stáť na strane víťazov a získať tak kus úspechu aj pre seba,“ myslí si Dulinová Bzdilová.

Podobne je to podľa nej aj s očakávaním skvelého výsledku a tiež vyjadrením Petra Pellegriniho, že na Smer-SD sa v tejto kampani bude veľmi silno útočiť.

„Z nálad, ktoré panujú v súčasnosti v spoločnosti, je predčasné robiť takého závery. Ostrá politická kampaň sa ešte len začne a do 29. februára 2020 je pomerne ďaleko. No viesť defenzívnu kampaň nestačí,“ poznamenala politologička.

Narastá miera extrémizmu

Premiér v sobotu taktiež povedal, že si nemyslí, že obvinenie Roberta F. z podnecovania rasovej nenávisti stranu nejako poškodí. Priblížil, že išlo o komentovanie rozhodnutia súdu a nepresadzovalo sa v ňom rovnaké stanovisko ako zaujal Milan Mazurek (ĽSNS). Opätovne vyhlásil, že je dôležité, aby definitívne rozhodnutie v tejto veci prijali prokuratúra a polícia.

„Narastá nám miera extrémizmu v spoločnosti, a to medzi mladými ľuďmi, obzvlášť medzi prvovoličmi. Klesá dôvera v demokraciu a jej inštitúcie. Na tieto veľmi negatívne trendy nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii upozorňujú viaceré štúdie a prieskumy. Práve v takýchto situáciách je mimoriadne dôležité, aby zástupcovia koaličných strán nepodnecovali k rasizmu, xenofóbii či šovinizmu. Nevytvárali strašiakov z tém, akými sú migrácia či podpora rovnosti medzi ľuďmi vo všeobecnosti,” zdôraznila Dulinová Bzdilová.

Takéto krátkodobé prihrievanie si „politickej polievočky“ či získavanie lacných politických bodov destabilizuje podľa politologičky našu spoločnosť a namiesto skvalitnenia školstva, zdravotníctva a súdnictva hrá na populizmus a šírenie neopodstatneného strachu.

„Pánovi premiérovi by malo záležať v prvom rade na dobre Slovenska a vzdelávaní jeho obyvateľov, nie na tom, či jeho materskú stranu podobné vyhlásenia poškodia, alebo naopak, posilnia,“ dodala Dulinová Bzdilová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MazurekPeter PellegriniRenáta Dulinová BzdilováRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SDSNS Slovenská národná strana