Smer-SD chce v NR SR vysloviť nedôveru Uhliarikovi

Uhliarik
O vymenovaní Mariana Faktora do funkcie informoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je prvým členom vlády v tomto volebnom období, ktorého sa bude snažiť opozícia odvolať v parlamente. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej chce opozičná strana Uhliarikovi vysloviť nedôveru, podajú poslanci strany Smer-SD. V utorok to na tlačovej besede oznámil predseda strany Robert Fico. Na zvolanie schôdze je potrebných 30 poslaneckých podpisov. Predseda zákonodarného zboru Richard Sulík je povinný zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. Fico avizoval, že Smer-SD podá svoj návrh tak, aby sa mimoriadna schôdza konala v čase riadnej schôdze parlamentu, teda vo februári.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico označil konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika v prípade udelenia výnimky pre vakcínu proti pneumokokom spoločnosti Pfizer za učebnicový príklad klientelizmu a korupcie. Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Uhliarik však v pondelok získal dôveru premiérky Ivety Radičovej, ktorá ho pozvala na rozhovor, pretože ministerstvo pri udelení výnimky neporušilo zákon.

FICO: Viacerí zo SaS nesúhlasia s Radičovou

Viacerí poslanci NR SR za SaS a Most-Híd sa podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica nezhodujú s vyslovením dôvery ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi premiérkou Ivetou Radičovou. „Sme zvedaví na postoj hrdinov z týchto dvoch strán, pretože to, čo urobila Radičová, je neospravedlniteľné. Viacerí poslanci boli nespokojní s rozhodnutím Radičovej,“ vyhlásil dnes Fico na tlačovej besede. Týchto koaličných poslancov však menovať odmietol.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je prvým členom vlády v tomto volebnom období, ktorého sa bude snažiť opozícia odvolať v parlamente. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej chce opozičná strana Uhliarikovi vysloviť nedôveru, podajú poslanci strany Smer-SD, oznámil Fico. Na zvolanie schôdze je potrebných 30 poslaneckých podpisov. Predseda zákonodarného zboru Richard Sulík je povinný zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. Fico avizoval, že Smer-SD podá návrh tak, aby sa mimoriadna schôdza konala v čase riadnej schôdze parlamentu, teda vo februári. Fico chce, aby sa schôdza konala 2. alebo 3. februára. Riadna schôdza sa začne 1. februára. „Budeme hovoriť, ako klientelisticky a netransparentne sa správal Uhliarik a o situácii v zdravotníctve. Treba odhaliť pravú tvár KDH a Ivety Radičovej. Aj o tom bude schôdza NR SR,“ vyhlásil Fico.

„Učebnicový príklad klientelizmu“

Robert Fico označil konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika v prípade udelenia výnimky pre vakcínu proti pneumokokom spoločnosti Pfizer za učebnicový príklad klientelizmu a korupcie. Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej v minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Uhliarik však v pondelok získal dôveru premiérky Ivety Radičovej, pretože ministerstvo pri udelení výnimky neporušilo zákon.

„Potvrdzuje sa, že Radičová priamo podporila klientelizmus. Povedala, že keď niekto zvýhodní firmu, je to v poriadku. Klientelizmus vo verejnom záujme povýšila Radičová na novú štátnu doktrínu,“ povedal v tejto súvislosti Fico. Pripomenul Radičovej vyhlásenie o nulovej tolerancii ku klientelizmu. Zároveň pripomenul, že on odvolal ako šéf vlády štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariána Záhumenského, šéfa tohto rezortu Miroslava Jureňu, ministrov životného prostredia Jána Chrbeta, Jaroslava Izáka, Viliama Turského, odobral celé toto ministerstvo SNS, odvolal tiež ministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka, Igora Štefanova. „Vo všetkých prípadoch bol zákon dodržaný, ale správali sa neeticky,“ dodal.

FICO: Smer-SD bojuje sám proti koalícií

Smer-SD zostal podľa predsedu strany Roberta Fica v boji proti koalícii sám. „Nesieme zodpovednosť za celé opozičné pôsobenie,“ povedal dnes Fico na tlačovej besede pred rokovaním straníckeho predsedníctva, ktoré má schváliť vytvorenie tieňovej vlády. „Kabinet bude veľmi akčný. Nevylučujem ani výjazdové rokovania tohto kabinetu. Budem kandidovať na šéfa tohto kabinetu,“ vyhlásil Fico. Dôvodom na vytvorenie tieňovej vlády je podľa neho fakt, že na Slovensku vládne zlepenec, ktorý nie je schopný prijímať rozhodnutia a na jeho čele stojí neschopná premiérka.

Účasť v tieňovej vláde však nezabezpečuje, že tieňový minister pôjde do vlády, ak sa strana do nej dostane. Smer-SD už tieňovú vládu mal vo volebnom období 2002 – 2006, keď pôsobil v opozícii. Mala osemnásť členov. Počas vlády Smeru-SD od roku 2006 do roku 2010 sa však členmi vlády stali len štyria vrátane predsedu Roberta Fica. Okrem neho to boli Robert Kaliňák, Ľubomír Vážny a Viera Tomanová. Štátnym tajomníkom sa stal Martin Glvač, nie však na ministerstve spravodlivosti, ktorého bol tieňovým ministrom. Podpredseda tieňovej vlády pre strategický rozvoj a informačné technológie Dušan Muňko sa stal riaditeľom Sociálnej poisťovne. Tieňový minister financií Igor Šulaj sa za Ficovej vlády stal šéfom daňového riaditeľstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan MuňkoIgor ŠulajIvan UhliarikĽubomír VážnyMartin Glváčminister zdravotníctva Ivan UhliarikRichard SulíkRobert FicoRobert KaliňákViera Tomanová