Smer-SD odmietol diskusiu o kauze Vojenského spravodajstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na Bradle sa konala spomienka na M. R. Štefánika
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, minister obrany SR Martin Glváč, minister školstva vedy výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a poslanec NR SR za stranu SMER-SD Jaroslav Baška počas spomienkovej slávnosti na Bradle pri príležitosti 94. výročia tragickej smrti generála M. R. Štefánika. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD odmietli v parlamente diskutovať o kauze údajného tunelovania v bývalej vojenskej rozviedke.

Doplniť program aktuálnej schôdze o rokovanie o kauze vo Vojenskom spravodajstve navrhli strany Ľudovej platformy a OĽaNO.

Minister obrany Martin Glváč mal podľa návrhu informovať národnú radu o podozreniach s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo vojenskej tajnej službe. Poslanci Smeru-SD opozičný návrh nepodporili.

Minulý týždeň sa na podnet poslancov Smeru-SD prestal kauzou zaoberať Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. „Znamená to, že kolegovia vo výbore z vládnej strany sa rozhodli, že im stačia ministrove vysvetlenia o slohovej práci,“ vysvetlil predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Tajná správa, ktorá v ostatných dňoch vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru, údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a údajne vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo. Predsedovi Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi sa prihlásili už traja svedkovia, ktorí chceli vypovedať v tejto kauze, pričom ide o bývalých vysokých funkcionárov služby. Jedným z nich je napríklad bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin FedorMartin GlváčVladimír Suchodolinský
Firmy a inštitúcie SMER-SDVSS Vojenská spravodajská služba