Smer-SD postoj prezidentky neprekvapil, pre Fica je to významný dôvod na urýchlenie referenda

Robert Fico
Poslanec za stranu SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) prezidentka SR Zuzana Čaputová svojou podporou obrannej dohody s USA neprekvapila. Uviedol to vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút v tlačovej správe.

Podľa nich je všeobecne známa jednostranná orientácia prezidentky na americké záujmy. Interpretačné vyhlásenie, ktoré má byť pripojené k zmluve, označila za „figový list, úlohou ktorého je zakryť zvrátenosť a nevýhodnosť obsahu zmluvy pre SR.

Atraktívnejší vojenský cieľ

Líder strany Robert Fico tvrdí, že žiadna doložka nemôže nič zmeniť na tom, že Slovensko zmluvu nepotrebuje a že dohoda nijako nepomáha zvýšiť obranyschopnosť Slovenska, ba naopak, robí zo Slovenska atraktívnejší vojenský cieľ. Postoj prezidentky označil za mimoriadne významný dôvod na urýchlené konanie referenda.

Zároveň pozval na protest proti danej zmluve. Konať sa má v stredu 26. januára o 17:00 pred prezidentským palácom v Bratislave.

Prezidentka počas dnešného vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.

Vysvetlenie najviac sporných bodov

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom. Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami.

Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Podotkla, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MažgútRobert FicoZuzana Čaputová