Smer-SD robí poriadok v prospech vyvolených, hnevá sa KDH

Kdh and figel
Ján Figeľ a Miloš Moravčík Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Hoci ministerstvo vnútra tvrdí, že robí poriadok vo verejnom obstarávaní, tento poriadok bude v prospech vyvolených, myslí si podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Smer totiž nemení zákon preto, aby sa viac ušetrilo, ale preto, aby sa ľahšie rozdávalo cez predražené nákupy. V tom je hlavný rozdiel medzi Smerom a KDH. My sa snažíme o transparentné prostredie a rovnaké príležitosti pre všetkých. Smer sa snaží o centralizáciu verejného obstarávania, aby dal istoty výhry svojim vyvoleným,“ konštatoval Moravčík.

Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že veľké zákazky si po novom budú podnikatelia chodiť vybavovať priamo na ministerstvo vnútra.

Ľudia budú skákať ako Smer píska, hnevá sa Moravčík

Miloš moravčík
Foto: SITA/KDH

Obávame sa, že to je zmyslom zriadenia centrálnej obstarávacej organizácie pre štátnu správu, to ale bude znamenať predĺženie času nákupov, nábor nových ľudí a môže to znamenať aj predraženie nákupov, pretože to už Smer dokázal za svojej prvej vlády,“ poznamenal.

Ako najväčšie korupčné riziko vidí Moravčík vo vytvorení tzv. rady úradu pre verejné obstarávanie, ktorá bude rozhodovať nadpolovičnou väčšinou, ale dve tretiny jej členov bude menovať priamo vláda. „Dve tretiny ľudí, ktorí budú rozhodovať o dodatkoch, budú skákať tak, ako píska vláda Smeru,“ dodal. Hoci minister vnútra Robert Kaliňák hovorí o zákaze dodatkov, opak je pravdou, rada ich bude môcť schvaľovať a podpisovať, argumentuje podpredseda kresťanských demokratov.

KDH vyzýva vládu, aby v týchto ťažkých časoch využila zákon o verejnom obstarávaní na šetrenie a nie na rozdávanie. Preto ponúkame vláde návrh na zavedenie porovnávania verejných obstarávaní, aby sa nestávalo, že jedno ministerstvo objedná ten istý notebook za 700 a druhé za 1 000 eur. Takto sa dajú v rozpočte ušetriť desiatky miliónov eur ročne,“ uzavrel Moravčík.

Zákon o verejnom obstarávaní je v druhom čítaní

Parlament dnes posunul do druhého čítaniu novelu zákona o verejnom obstarávaní. Právna norma posilňuje princíp ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. O mimoriadne nízku cenu pôjde, ak bude o 30 % pod priemerom iných cien a 15 % od druhej najnižšej ceny.

Pri zákazkách nad 10 mil. eur majú platiť prísnejšie pravidlá a majú sa sprísniť podmienky účasti vo verejnom obstarávaní. Uchádzači budú povinní uviesť svojich subdodávateľov nad 10 % objemu zákazky ako aj akcionárov nad 30 % a spoločníkov. Zábezpeka sa zvýši na 5 % ceny alebo maximálne jeden mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš MoravčíkRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie