Smer-SD podáva trestné oznámenie na Leška a ďalších dvoch novinárov, ich výroky sú za hranou zákona (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ZHROMAŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave
Marián Leško Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 7. marca 16:23

Strana Smer-SD podala na Generálnej prokuratúre SR tri trestné oznámenia na novinárov Mariána Leška, Michala Havrana ml. a Tomáša Hudáka.

Výroky za hranou slušnosti a zákona

Trestné oznámenia na novinárov z Denníka N a denníka Sme sa týkajú výrokov, ktoré sú podľa strany Smer-SD za hranou slušnosti, novinárskej etiky i zákona.

Na tlačovej besede o tom informoval Igor Melicher. Dodal, že on osobne podal trestné oznámenie na Havrana, a to za jeho výrok v denníku Sme, že strana Smer-SD schvaľuje genocídu.

Havran podľa Melichera týmto výrokom nebezpečne generalizuje vyše 13-tisíc členov strany Smer-SD. Považuje to za jasný príklad trestného činu ohovárania a krivého obviňovania, keďže schvaľovanie genocídy je sám o sebe trestný čin.

Vecná kritika a nastavenie zrkadla

Podľa Melichera podanie trestného oznámenia treba chápať ako vecnú kritiku, a najmä nastavenie zrkadla, ktoré ukazuje, že aj v novinárskej práci jestvujú určité červené čiary, ktoré by nemali byť prekračované.

Ako doplnil, média by v demokratickej spoločnosti mali plniť úlohu strážcov pravdy a demokracie, no dnes vidíme, že niektoré médiá a novinári sa politicky vyfarbili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Majú vlastnú pravdu, majú obľúbených politikov, majú názory, ktoré protežujú, a keď niečo nepasuje do ich politického videnia sveta, tak to označujú za extrémizmus, klamstvo alebo konšpiráciu. My proti takémuto správaniu protestujeme. Protestujeme proti tomu, aby v médiách vládla názorová cenzúra,“ povedal Melicher.

Kritika od SaS a progresívcov

Podanie trestného oznámenia na novinárov ostro skritizovalo Progresívne Slovensko (PS). Predseda hnutia Michal Šimečka v tlačovej správe konštatoval, že takéto praktiky nemajú v normálnej európskej demokracii čo robiť.

„Oháňajú sa právom na iný názor, a pritom chcú stíhať za iný názor novinárov a komentátorov,“ uviedol Šimečka s tým, že hnutie PS bude vždy usilovať o demokratickú budúcnosť Slovenska a bojovať proti tým, ktorí chcú budúcnosť neslobody a autokracie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Voči trestným oznámeniam sa ohradila i strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá ich považuje za snahu o zastrašovanie. SaS to uviedla vo svojom stanovisku.

Smer aj takýmto spôsobom úplne priamo a vedome zastrašuje, čím sa zároveň snaží ovplyvňovať verejnú mienku, ktorá je už aj tak extrémne radikalizovaná. Najnovšie to vyústilo až do troch podaných trestných oznámení, čím sa snaží zastrašovať do takej miery, aby mali obavy z otvorenej a jasnej kritiky politikov a najmä tých, ktorí tlačia extrémizmus a radikalizmus v rámci svojej predvolebnej kampane do popredia,“ vraví poslanec parlamentu a tímlíder SaS pre bezpečnosť Juraj Krúpa.

Tímlíder SaS pre kultúru René Parák dodal, že to, ako pokračuje Smer v zastrašovaní, je neprijateľné. Komentátorom vyjadril podporu. „Na Slovensku platí sloboda slova, no politici Smeru majú na to zjavne iný názor. Namiesto trestných oznámení majú predsa množstvo iných nástrojov, ako vyjadriť svoj postoj,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MelicherJuraj KrúpaMarián LeškoMichal HavranMichal ŠimečkaRené ParákTomáš Hudák
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD