Smer uzavrie nominácie, toto by mali byť noví ministri

Robert Fico
Premiérom má ostať Robert Fico. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Smer-SD by mal v piatok po návrate predsedu strany Roberta Fica z Bruselu definitívne uzavrieť nominantov za členov vlády.

Robert Fico má zostať na premiérskom poste ďalšie volebné obdobie. Ministrom vnútra má byť naďalej Robert Kaliňák. Členmi vlády za Smer-SD majú zostať aj Peter Kažimír ako minister financií, Miroslav Lajčák ako minister zahraničných vecí a minister práce Ján Richter. Na ministerstve kultúry je zatiaľ navrhnutý Marek Maďarič. Ten má však záujem o miesto v parlamente. Vystriedať by ho mohol starosta obce Stará Bystrica a dlhoročný poslanec NR SR Ján Podmanický.

Smeru pripadne aj rezort hospodárstva. Ministrom má byť Viktor Stromček, ktorý bol doteraz štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy. Funkcia podpredsedu vlády pre investície má pripadnúť doterajšiemu šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu. Keďže žiadna zo strán nechcela rezort zdravotníctva, ministra nominuje tiež Smer-SD. Podľa informácií agentúry SITA ním má byť riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorý je analytickým útvarom ministerstva financií, Martin Filko.

SNS pripadli rezorty obrany, školstva a pôdohospodárstva. Ministrom obrany by sa mal stať 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR generál Peter Gajdoš. Spomína sa však aj zvolený poslanec NR SR, ktorý je právnikom Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Bernaťák. Školstvu by mala šéfovať Helena Poláková.

Ministerkou spravodlivosti za Most-Híd sa má stať podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Strana Bélu Bugára navrhne aj ministra životného prostredia, ktorým má byť László Solymos. Sieti pripadne jediné ministerstvo, a to dopravy. Na jeho čele má stáť Róbert Auxt, ktorý za stranu kandidoval z 18. miesta.

Národnú radu SR má viesť predseda SNS Andrej Danko. Podpredsedami majú byť Béla Bugár a predseda Siete Radoslav Procházka. Jedno kreslo podpredsedu má patriť Smeru a jedno opozícii. Najsilnejšia opozičná strana SaS naň navrhuje Luciu Nicholsonovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Maďarič
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná stranaVláda SR