Smer vykráda opozičné návrhy a robí to zle, tvrdí Most-Híd

Fico paska kazimir smer
Zľava: Minister financií SR Peter Kažimír, predseda strany Robert Fico a predsedajúci snemu a podpredseda strany Pavol Paška počas pracovného snemu strany Smer-SD. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD podľa strany Most-Híd vykráda opozičné návrhy a robí to zle.„Pánom poslancom Smeru neslúži ku cti, že zneužívajú zákonodarnú iniciatívu svojich kolegov,“ uvádza sa vo vyhlásení Mosta-Híd.

Opozičná strana upozorňuje, že Smer-SD v roku 2012 zamietol návrh zákona na celoživotné ocenenie úspešných vrcholových športovcov, ktorý predložili do parlamentu poslanci Mosta-Híd. Most navrhoval, aby zlatí medailisti mali doživotne každý mesiac nárok na odmenu vo výške priemernej mzdy. Strieborní medailisti by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent.

„Inšpirovaní európskymi trendmi, išlo nám o to, aby sa štát celoživotne postaral o tých športovcov, ktorí celý svoj aktívny život špičkovými výkonmi reprezentovali našu krajinu na olympijských hrách. Boli, sú a budú vzorom pre mládež a zaslúžia si úctu nás všetkých. Náš návrh zákona bol vládnou väčšinou zamietnutý,“ vysvetľuje hovorca Mosta-Híd Gabriel Gilányi.

Most činy Smeru kritizuje

Smer podľa jeho slov zamietnutie návrhu Mosta-Híd odôvodňoval tým, že chce pripraviť komplexný zákon o športe, v ktorom vyrieši aj túto problematiku.

„Preto sme prekvapení, že z dielne štyroch poslancov Smeru sa objavil návrh zákona, ktorý je nesystémový tak z pohľadu pripravovaného zákona o športe, ako aj zákona o sociálnom poistení. V žiadnom prípade sa nedá považovať za komplexný návrh zákona o športe,“ uvádza Most vo vyhlásení.

Príspevok dorovná športovcom dôchodok

Poslanci Smeru-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis predložili do parlamentu začiatkom februára návrh zákona o príspevku športovému reprezentantovi, podľa ktorého medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur podľa medailového umiestnenia.

„Chceme pomôcť udržať si dôstojnú životnú úroveň na dôchodku vrcholovým športovcom, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí. Po dlhom čase a viacerých pokusoch by sme radi presadili návrh aspoň v takejto podobe,“ povedal pre agentúru SITA Martvoň.

O príspevok budú môcť požiadať medailisti po dovŕšení dôchodkového veku. Brixi vysvetlil, že ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 550 až 800 eur, štát im ho dorovná v prípade bronzových medailistov na úroveň 550 eur, strieborných olympionikov na 650 eur a zlatých víťazov na úroveň 800 eur. Nepôjde teda o automatickú dávku, ale dorovnanie dôchodku na stanovenú úroveň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton MartvoňDušan ČaplovičDušan GalisOtto Brixi
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SD