Smer zablokoval schôdzu k emisiám, bola by vraj len o špine

Smer, fico
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD zablokoval mimoriadnu schôdzu o predaji emisií počas vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010, keď hneď v úvode nezahlasoval za jej program.

„Je to trápny a nezodpovedný pokus opozície takto zneužiť pôdu NR SR. Takáto schôdza parlamentu jednoducho nemôže byť, lebo je o ničom. Bola by iba o špine,“ povedal v utorok premiér Robert Fico.

Robert Fico tvrdí, že strana Smer-SD nemala nič s kauzou emisie a nikto z predstaviteľov strany nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót. Poslancom vládnej strany aj preto odporučil, aby sa nenechali vtiahnuť do „opozičnej kampane“. Opozícia chce totiž podľa neho spojiť prezidentského kandidáta s emisnou kauzou, hoci Smer s ňou nič nemá.

Zverejneniu by sa vraj potešili

Fico pripomenul, že opozícia v návrhu na zvolanie schôdze obvinila vládu, že tají zoznam ľudí, ktorí boli vo finančnom vzťahu s Interblue Group po tom, ako exminister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) podpísal zmluvu o predaji emisných kvót. „Vláda SR žiadnym podobným zoznamom nedisponuje a nič netají. Je na orgánoch činných v trestnom konaní, do akej miery budú v súlade s trestným poriadkom informovať verejnosť o priebehu vyšetrovania,“ dodal Fico.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) povedal, že vyšetrovateľ a prokuratúra stanoví, čo je možné zverejniť, aby to nepoškodilo vyšetrovanie. „Ja verím, že v tomto prípade bude možné, aby v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou neboli veci používané na politický súboj,“ povedal minister.

Ak by došlo povolenie zverejniť informácie, ktoré by neohrozili vyšetrovanie a bankové tajomstvo, tak sa tomu podľa Kaliňáka iba potešia. Orgánom činným v trestnom konaní nemôže diktovať, čo majú robiť a čo majú zverejniť z vyšetrovania. „Tam bolo obrovské množstvo zahraničnej pomoci, ktorá bola vykonaná, ak tento sumár bude schopný, či už prokurátor, alebo vyšetrovateľ so súhlasom prokurátora, dať dokopy a zverejniť – všetci s tým budeme určite spokojní,“ dodal Kaliňák.

Kalinak fico
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Zoznam spoločností

Podľa Fica je na tomto príbehu smiešne, že časť médií a opozícia disponujú neoficiálnym zoznamom obchodných spoločností, ktoré po predaji emisných kvót mali so spoločnosťou Interblue Group finančné vzťahy. Podľa Fica neoficiálny dokument predložil denník Sme Robertovi Kaliňákovi, keď s ním robil v máji 2010 rozhovor a „veľmi jasne a zainteresovane“ hovoril o dokumente aj predseda KDH Ján Figeľ v televíznej diskusnej relácii – obe udalosti boli pred parlamentnými voľbami.

„Z tohto dokumentu nevyplýva nič, čo by akokoľvek spájalo Smer-SD s predajom emisných limitov,“ vyhlásil Fico. Dodal, že aj orgány činné v trestnom konaní požiadali o preverenie spomínaných informácií. Dostali odpoveď, že predovšetkým v rokoch 2010 a 2011, teda za vlády Ivety Radičovej, sa oficiálne v spolupráci so zahraničnými orgánmi preverovali finančné vzťahy medzi Interblue Group a firmami, ktoré s ňou po predaji emisií obchodovali. „Ani z tohto oficiálneho prešetrovania sa nepreukázalo žiadne prepojenie Smeru-SD a predaja emisií,“ dodal

Hoci k predaju emisií došlo za prvej Ficovej vlády, premiér stále kauzu spája výlučne so stranou SNS, ktorá vtedy ovládala rezort životného prostredia. „Ako predseda vlády som v roku 2009 a 2010 odvolal dvoch ministrov životného prostredia – nominantov Slovenskej národnej strany pre neschopnosť odpovedať na otázky súvisiace s týmto predajom,“ pripomenul Fico. Na konci vtedajšieho volebného obdobia ministerstvo životného prostredia zobral z portfólia SNS. Fico tvrdí, že vyšetrovanie kauzy malo vždy podporu jeho vlády a bude ju mať aj naďalej.

Emisie, komín, dym
Foto: SITA

Frešo pripisuje vinu Ficovi

Naopak, líder SDKÚ-DS Pavol Frešo sa v úvode schôdze dožadoval účasti vlády v parlamente, keďže premiér Robert Fico je osobne zodpovedný za nevýhodný predaj emisií, pri ktorom Slovensko prišlo o 50 miliónov eur. Keď v minulosti vtedajší minister Ján Chrbet (SNS) navrhol vláde zmluvu zrušiť, Fico ho odvolal, zmluvu nezrušil a obchod pokračoval ďalej. Od novinárov a opozície chcel Fico dôkazy, že Slovensko predalo emisie pod cenu.

Predseda NR SR Pavol Paška zvolal mimoriadnu schôdzu NR SR na utorok o 9:00 po tom, čo o to požiadala skupina opozičných poslancov najmä z KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Opozičné strany podali návrh na zvolanie schôdze NR SR v piatok minulý týždeň. Trojica opozičných strán je znepokojená, že vláda tají menný zoznam osôb, ktoré sa údajne obohatili na kauze emisie, teda nevýhodnom predaji emisií spoločnosti Interblue Group v roku 2008.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša občania majú právo vedieť, kto sa obohatil na úkor daňových poplatníkov. Opozícia žiada predsedu vlády Roberta Fica, aby predložil Národnej rade SR správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.

VIAC SA DOČÍTATE TU

.

Viac o kauze emisie sa dozviete v

TOMTO ČLÁNKU

.

CHRONOLÓGIA KAUZY EMISIE

V roku 2008 rezort životného prostredia ovládaný Slovenskou národnou stranou (SNS) predal americkej garážovej firme Interblue group 15 miliónov ton emisií za podozrivo nízku cenu. Firma na tomto obchode zarobila približne 50 miliónov eur. Kauzu, ktorá počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010 poznačila slovenskú politickú scénu a ktorá dodnes nebola vyšetrená, približuje chronológia:

8. októbra 2008

Minister životného prostredia Ján Chrbet, nominovaný SNS, informoval vládu o pripravovanom obchode s emisnými kvótami.

november 2008

Minister Chrbet a americká spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU v období rokov 2008 až 2012 za cenu 5,05 eur za tonu. Zmluva dala spoločnosti Interblue opčné právo kúpiť od rezortu aj voľné kvóty, ktoré neboli predmetom zmluvy. Táto opcia mala platiť do 31. decembra 2012. V roku 2008 Slovensko v zmysle zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur.

25. apríla 2009

Premiér Robert Fico vyzval ministra Jána Chrbeta zverejniť zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého. Ján Chrbet následne oznámil, že spoločnosť Interblue Group odmieta zverejnenie zmluvy, na základe ktorej Slovensko predalo emisné kvóty.

máj – august 2009

Ján Chrbet a aj ďalší minister životného prostredia Viliam Turský, tiež nominovaný SNS, boli postupne odvolaní z funkcie. Premiér Fico zároveň rozhodol, že Smer-SD zoberie celé ministerstvo životného prostredia spod kontroly SNS a vedením rezortu bol poverený vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD).

október 2009

Do funkcie ministra životného prostredia nastúpil Jozef Medveď, nominovaný stranou Smer-SD. Následne Interblue Group požiadala o odkúpenie ďalších 8 miliónov ton.

november 2009

Na základe iniciatívy ministra Jozefa Medveďa, ktorý zintenzívnil konanie vo veci doriešenia zmluvného vzťahu medzi MŽP SR a firmou Interblue Group, bol vypracovaný a schválený návrh Zelenej investičnej schémy (GIS). V súlade s požiadavkami špecifikovanými v tejto schéme doručilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR na Ministerstvo životného prostredia SR žiadosť o zaradenie Vládneho programu zatepľovania do Zelenej investičnej schémy.

január 2010

MŽP SR, informovalo, že bude o predaji emisných jednotiek rokovať s nástupcom americkej firmy Interblue Group, ktorým sa mala stať firma Interblue Europe. Zároveň oficiálne potvrdil zánik Interblue Group, ku ktorému došlo 29. decembra 2009.

13. januára 2010

Aliancia Fair-play zverejnila dokumenty firmy Interblue Group, ktoré získala od orgánov štátu Washington. Podľa Zuzany Wienk z aliancie dokument o obnove registrácie firmy v štáte Washington zo 6. júla 2009 ukazuje, že Jana Lütken a Hans Grob boli aj vlastníkmi firmy, nielen jej konateľmi. Aliancia Fair-play zároveň zverejnila potvrdenie, že firma Interblue Group nebola zaregistrovaná na Úrade pre príjmy (State Department of Revenue). Minister Jozef Medveď po rokovaní vlády uviedol, že nevedel, že Jana Lütken a Hans Grob boli aj majiteľmi firmy Interblue Group.

20. januára 2010

V Zürichu sa stretli zástupcovia MŽP SR so zástupcami Interblue Group Europe. Minister Jozef Medveď zdôraznil, že pri riešení témy tzv. emisií došlo k zásadnému posunu vo veci. Obe strany sa dohodli na spôsobe komunikácie. Interblue Group Europe mal v rokovaniach zastupovať právny zástupca. Podľa informácií z ministerstva firma Interblue Group Europe nepredložila na rokovaní relevantné doklady preukazujúce univerzálne právne nástupníctvo po spoločnosti Interblue Group LLC, zapísanej v USA. Obe strany sa dohodli, že Interblue Group Europe tak urobí do 31. januára 2010.

2. februára 2010

Minister Jozef Medveď poslal konateľke firmy Interblue Group Europe Jane Lütken list, v ktorom ju upozornil na nedodržanie dohody, ktorú obe strany uzavreli 20. januára 2010 vo Švajčiarsku.

11. februára 2010

Denník Hospodárske noviny informoval, že stopa z americkej garážovej firmy Interblue Group, ktorá výhodne nakúpila naše emisie, smeruje až na Slovensko. Z mestečka Snohomish, kde bola Interblue v roku 2008 zaregistrovaná, vedie cez spleť spoločností niť až k bývalej firme premiéra Roberta Fica. Ten tvrdil, že je to nezmysel.

22. februára 2010

Webový portál etrend.sk uviedol, že Jana Lütken už nie je členkou správnej rady spoločnosti Interblue Group Europe. Nový správca schránkovej firmy, ktorá je údajným univerzálnym nástupcom rovnomennej – ale už zaniknutej – garážovej firmy z Washingtonu, ešte nebol v registri zapísaný.

9. marca 2010

Tlačovú konferenciu malo v Bratislave údajné nové vedenie spoločnosti Interblue Group Europe AG, ktorá by mala byť nástupcom americkej firmy Interblue Group. Ako vlastník sa predstavil Milan Ružička, ako nový projektový manažér František Jakoubek a ako štatutárna zástupkyňa Natalie Goff, no nepredložili dokumenty, ktoré by ich tvrdenia potvrdzovali. Ružička tvrdil, že kúpil sto percent akcií spoločnosti Interblue Group Europe AG a považuje sa za jediného vlastníka firmy.

24. marca 2010

Jediným majiteľom Interblue Group, ktorá od MŽP SR kúpila emisie, bol Čech žijúci v Amerike Marek Pleyer, povedal niekdajší projektový manažér Interblue Rastislav Bilas, ktorý pre firmu pracoval od 2. septembra 2008 do 14. januára 2010. Bilas odmietol akékoľvek machinácie pri kúpe emisií, vylúčil tunelovanie spoločnosti. Zároveň poprel akékoľvek prepojenia na slovenskú politickú scénu. Bývalý reprezentant spoločnosti vylúčil, že by sa schovávali pred zástupcami ministerstva životného prostredia. Potvrdil, že v roku 2009 boli pripravení bezodplatne odstúpiť od zmluvy so Slovenskom, vrátiť emisie štátu, štát by vrátil peniaze Interblue bez akýchkoľvek sankcií.

25. marca 2010

Bývalý minister životného prostredia a vtedajší poslanec NR SR za SNS Ján Chrbet uviedol, že mal záujem zrušiť emisný obchod s firmou Interblue Group po tom, ako sa dostal predaj slovenských voľných emisných jednotiek pod paľbu kritiky. Chrbet reagoval na vyjadrenia bývalého projektového manažéra Interblue Group Rastislava Bilasa, ktorý potvrdil, že predávajúci a kupujúci v predaji emisných kvót sa dohodli na bezodplatnom zrušení predmetnej zmluvy v čase, keď premiér Robert Fico dal Chrbeta odvolať.

29. marca 2010

MŽP konštatovalo, že neuznáva nástupníctvo spoločnosti Interblue Group Europe, pretože švajčiarska firma doteraz nepreukázala dokumenty, že je nástupkyňou po zaniknutej Interblue Group. Minister Jozef Medveď opätovne zdôraznil, že neexistuje právny vzťah medzi MŽP SR a Interblue Group LLC.

24. mája 2010

Hospodárske noviny informovali, že peniaze od Interblue, ktorá zarobila na emisnom obchode so štátom milióny eur, sa cez spleť firiem dostali až na Slovensko. Podľa informácií z prostredia prokuratúry skončila časť z nich na účtoch firmy Financial Public Service. Tá patrí Kataríne Kubáňovej, manželke bývalého poradcu ministra životného prostredia za SNS Norberta Havalca. Ten napriek tomu, že radil ministerstvu pri emisnom obchode, neskôr pracoval aj pre Interblue Group.

21. decembra 2010

Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd), člen vlády Ivety Radičovej, podal na prokuratúre pre kauzu emisie trestné oznámenie na americkú spoločnosť Interblue Group bez určenia konkrétnych mien. Dôvodom boli podozrenia z podvodu.

7. októbra 2013

TV Markíza informovala, že v kauze emisie nikto potrestaný nebude, polícia zastavila trestné stíhanie, vyšetrovanie prípadu, na ktorom spolupracovali americkí a švajčiarski policajti, sa nakoniec skončilo v slepej uličke. Na zastavenie trestného stíhania reagoval rezort životného prostredia, podľa TV Markíza na prokuratúru podal sťažnosť.

11. októbra 2013

Denník Pravda napísal, že Generálna prokuratúra preverí, či Environmentálny fond v roku 2009 neporušil zákon, keď menil viac ako dve miliardy korún na eurá. Fond tieto peniaze dostal za predaj emisií od firmy Interblue Group. Pri výmene na eurá prišiel o 800-tisíc eur, ktoré mu potom chýbali na zatepľovací program.

11. decembra 2013

TA3 informovala, že kauza predaja emisií je definitívne pochovaná. MŽP so svojou sťažnosťou u prokurátora nepochodilo. Rezort chcel zvrátiť rozhodnutie polície, ktorá ešte v októbri trestné stíhanie zastavila. Pre údajne nevýhodný predaj emisných povoleniek garážovej firme mal štát prísť až o 66 miliónov eur.

3. januára 2014

Policajný prezident Tibor Gašpar uviedol, že polícia sa nezaoberala morálkou či etickosťou predaja emisií za prvej vlády Roberta Fica. „Náš pohľad je prísne trestnoprocesný. Nie sme tu od toho, aby sme posudzovali morálnosť a etickosť tohto konania, ale či takým konaním bol spáchaný trestný čin alebo nebol,“ vyjadril sa Gašpar. Škoda štátu pri tejto kauze bola údajne 66 miliónov eur.

7. januára 2014

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal podnet na preskúmanie zastavenia stíhania v kauze.

január 2014

Denník Sme priniesol informáciu o existencii zoznamu ľudí, ktorí na obchode s emisiami zarobili. Švajčiarska prokuratúra pre denník Sme potvrdila, že už dva roky nevyšetruje kauzu prania špinavých peňazí pri predaji našich emisií firme Interblue Group. Švajčiari tvrdia, že odovzdali našim policajtom dokumenty, ktoré si vyžiadali slovenské orgány. Podľa komentára v Sme je ich súčasťou aj zoznam ľudí, ktorí si zisk rozdelili.

13. januára 2014

Polícia potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. „Po skončení analýz a vykonaní potrebných procesných úkonov vyšetrovateľ vo veci rozhodne,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

13. januára 2014

Kandidát na prezidenta Andrej Kiska vyzval premiéra a zároveň prezidentského kandidáta Roberta Fica, aby začal vyšetrovať kauzu emisie. V kauze bolo ukradnutých 47 miliónov eur, poznamenal Kiska a dodal, že Robert Fico by mal spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom povedať, čo budú ďalej so zoznamom robiť.

23. januára 2014

Členovia parlamentného brannobezpečnostného výboru na neverejnom zasadnutí jednomyseľne odsúhlasili, že minister vnútra Robert Kaliňák by mal na najbližšom rokovaní výboru informovať, aké sú možnosti zverejnenia zoznamu osôb alebo firiem, ktoré mohli profitovať na kauze emisie.

30. januára 2014

Premiér Robert Fico vyhlásil, že zoznam ľudí, ktorí si zisk z predaja emisií rozdelili, môže byť len nejaký bluf. Opozícia ho žiada, aby zoznam zverejnil, no on nevie, odkiaľ vedia, že nejaký zoznam alebo mená má.

3. februára 2014

Mimoriadnu schôdzu o predaji emisií zvolal na 4. februára predseda NR SR Pavol Paška. O zvolanie schôdze požiadala skupina opozičných poslancov najmä z KDH, SDKÚ-DS a Mosta-Híd. Opozícia žiada zverejniť zoznam ľudí, ktorí sa nabalili na predaji emisií garážovej firme Interblue Group počas prvej vlády Roberta Fica.

3. februára 2014

Predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša mrazia slová premiéra Roberta Fica, ktorý konštatoval, že zoznam ľudí, čo zarobili na emisnej kauze, možno neexistuje. „Premiér Fico blufuje. Blufoval už vtedy, keď obhajoval cenu päť eur za tonu a tváril sa, že nevie, že okolité krajiny predávali emisie dvojnásobne drahšie,“ konštatoval Frešo.

4. februára 2014

Vládny Smer-SD

zablokoval mimoriadnu schôdzu o predaji emisií

počas vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010, keď hneď v úvode nezahlasoval za jej program.

4. februára 2014

Trojica opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS chce do parlamentu predložiť návrh na odvolávanie premiéra Roberta Fica. Opozičné strany sa dohodli, že začnú zbierať podpisy pod odvolanie Fica.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a MŽP SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDušan ČaplovičJán ChrbetJán FigeľJana LütkenJaromír ČižnárJozef MedveďJózsef NagyPavol FrešoPavol PaškaRastislav BilasRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD