Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2014 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

Smer zamietol oddlžovanie samospráv z predaja Telekomu

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Dlhy miest a obcí sa neznížia z peňazí získaných z privatizácie Slovak Telekomu. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o finančnej pomoci obciam, v ktorej to navrhoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Opozičný zákonodarca chcel rovnako umožniť, aby štát miestnym samosprávam prispel financiami na spätné odkúpenie majetkových podielov firiem so zásadným významom pre danú obec, ktoré v minulosti privatizovali a ukázalo sa to ako neúčelné. Ide o podniky, ktoré sa zaoberajú odpadom, dopravou či teplom. Program mal byť otvorený pre všetky obce a mestá na Slovensku ako aj pre mestské časti v Bratislave a Košiciach.

Štát mal v oboch prípadoch poskytnúť návratnú finančnú výpomoc za podmienky, že obec priloží na rovnaký účel rovnaký objem peňazí. „Inými slovami, ak by obec získala na zníženie dlhu od štátu 500 tisíc eur, musela by sama prispieť tiež 500 tisíc eur a dlh znížiť o 1 milión eur. Podobný princíp sa má uplatňovať aj pri spätnom odkúpení podielov a akcií. Po splnení podmienky znížiť dlh následne vláda SR rozhodne o odpustení návratnej finančnej výpomoci,“ vysvetľoval Beblavý.

Pomoc obciam, ktoré si budú môcť vybrať, či chcú znížiť dlh alebo odkúpiť sprivatizované firmy, navrhoval podpredseda Siete financovať z príjmov z privatizácie 49-percentnej majetkovej účasti štátu a Fondu národného majetku SR v obchodnej spoločnosti Slovak Telekom, a. s., ktorú už vláda schválila. Odhady hovoria, že za predaj Telekomu môže štát získať do jednej miliardy eur. „Navrhujeme, aby bola polovica z tejto sumy použitá práve na pomoc samosprávam,“ konštatoval Beblavý.

Odporúčané články

Štát neodškodní klientov nebankoviek, Smer neschválil zákon Smer zamietol bezplatné autobusy Obyčajných ľudí k vlakom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies