Smer zmenil dôchodky, rozzúril opozíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodcovia dochodok babka
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká od začiatku septembra tohto roka do konca roka 2016 zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % ich hrubej mzdy.

Od roku 2017 sa má príspevková sadzba každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 % v roku 2024.

Ide o pozmeňujúci návrh poslanca Ľudovíta Kaník (SDKÚ-DS), ktorý podporili aj poslanci Smeru-SD. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú schválil parlament.

Druhý dôchodkový pilier sa otvorí pre vstup aj výstup zo systému v období od 1. septembra tohto roka do 31. januára budúceho roka, a to na základe pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru Antona Martvoňa a Otta Brixiho. Pôvodne pritom vláda navrhovala otvoriť druhý pilier na tri mesiace, od októbra do konca tohto roka.

Čo všetko sa zmení:

Príspevky do druhého dôchodkového piliera sa znížia na 4 percentá hrubej mzdy

– Zvýši sa poplatok za zhodnotenie majetku na 10 percent zo zhodnotenia penzijných úspor

– Sporitelia si môžu doplácať dve percentá z vlastného čistého príjmu

– Automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera sa ruší

– V druhom pilieri budú len dva fondy

Odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a ľudí pracujúcich na dohody stúpnu

– Vyššie odvody čakajú aj ľudí, ktorí zarábajú viac ako 1200 eur mesačne

– Na dohodárov s pravidelným príjmom sa budú vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %

– Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia budú z príjmu z dohôd platiť 29,8-percentné odvody

– Študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov, ktorých mesačný príjem je do 66 eur naďalej nebudú podliehať dôchodkovému, nemocenskému poisteniu, ani poisteniu v nezamestnanosti

Dôchodky sa budú navyšovať o rovnakú pevnú sumu

– Od roku 2018 sa budú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne podľa medziročnej inflácie

– Od roku 2017 sa bude postupne zvyšovať dôchodkový vek

Zvýšia sa nemocenské odvody

Vojakom, hasičom ani policajtom dôchodky nebudú rásť

Pre ministra Richtera je to dobrá správa pre Slovensko

Jan richter
Foto: SITA/Marián Peiger
SDKÚ vyvesilo v parlamente petíciu
Foto: SITA/Marián Peiger

Schválenie zmien v prvom a druhom dôchodkovom pilieri a zvýšenie odvodov pre živnostníkov a dohodárov je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera dobrou správou pre Slovensko.

Bola schválená jedna z priorít Programového vyhlásenia vlády,“ povedal po schválení novely zákona o sociálnom poistení. Vláda mala podľa neho záujem schváliť podmienky pre dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému, čo sa schválením novely zákona aj stalo.

Vyššie minimálne odvody pre živnostníkov podľa Richtera živnostníkom v konečnom dôsledku pomôžu . „Prinesú to, že živnostník po odchode na dôchodok nebude odkázaný na štátne sociálne dávky,“ upozornil.

Ostatné zmeny pre živnostníkov, ktoré zvýšia ich vymeriavací základ na platenie odvodov postupným znížením tzv. živnostníckych konštánt, podľa ministra môžu byť tiež prospešné.

K schválenému pozmeňujúcemu návrhu poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), podľa ktorého sa má sadzba do druhého piliera od roku 2017 do roku 2024 postupne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 %, minister uviedol, že je to prejavom záujmu vlády stabilizovať dôchodkový systém aj prijatím ústavného zákona.

Frešo: prehrali sme bitku, ale vojna pokračuje

Parlament
Foto: SITA/AP

Prijatie novely zákona o sociálnom poistení považuje predseda SMK Béla Bugár za zlú správu pre Slovensku.

Práve preto, lebo získané peniaze z druhého piliera chcú použiť na zaplátanie dier z dôb prvej Ficovej vlády. Je to zároveň zlá správa pre sporiteľov, pre budúcich dôchodcov v druhom pilieri, odteraz budú žiť v neistote ohľadom svojich dôchodkov,“ uviedol Bugár. Štyri opozičné strany Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS a KDH urobia všetko pre to, aby navrátili pôvodný stav v dôchodkovom systéme.

My a sporitelia v druhom pilieri sme prehrali bitku, ale vo vojne budeme pokračovať ďalej,“ vyslovil sa predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Je to jedno z najhorších opatrení vlády jednej strany, ktoré popri zrušení rovnej dane bude mať viaceré dopady jednak na dôchodkový systém ale aj na ekonomiku a zamestnanosť. Pretože dopadne negatívne na živnostníkov, dohodárov, samostatne zárobkovo činné osoby, na zamestnancov, ktorí tvoria hodnoty,“ poznamenal predseda KDH Ján Figeľ. Smer-SD a vláda podľa neho konala rýchlo a protizákonne.

Fico sa neštíti porušiť zákony ani klamať, tvrdí Sulík

Richard sulik
Foto: SITA/Diana Černáková

Mali sme možnosť vidieť, že Robert Fico sa neštíti pred ničím v ceste a snahe ukradnúť ľuďom ich budúce dôchodky. Nemal problém porušiť zákony, klamať, hlavne klamať pred voľbami. Je to mimoriadne smutný deň aj pre demokraciu na Slovensku,“ konštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Podľa jeho slov sa Fico dostal k moci podvodom, lebo pred voľbami dal jasný záväzok, že nebude znižovať odvody v druhom pilieri.

Bolo to klamstvo, rovnako ako sľubované istoty občanov, z ktorých sa vykľuli rany istoty,“ dodal. Upozornil, že zmenami premiér ošklbal nielen vlastných voličov, ale aj tých, ktorí ho nevolili. „Ošklbal tých, ktorí v tejto krajine tvoria hodnoty,“ konštatoval.

Smeru-SD podľa Sulíka nedochádza, že závažné zmeny v dôchodkoch sa týkajú desiatky rokov a nepôjde ich odstrániť tak jednoducho ako zmeny v daniach a odvodoch. „Tu sa dnes na dlhé roky dopredu urobili mimoriadne zlé rozhodnutia. Náprava bude omnoho ťažšia, povedzme v roku 2016, ako pri živnostníkoch a dohodároch,“ konštatoval na margo opravy dôchodkového systému v budúcnosti.

Matovič: Za všetko môže opozícia, lebo Smeru hodila moc

Matovič
Foto: SITA/Marián Peiger

Zmeny v dôchodkoch a odvodoch vláda Roberta Fica mohla schváliť iba preto, lebo štyri opozičné subjekty KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS pred rokom nezodpovedným správaním a odsúdeniahodným spôsobom hodili moc na zem a uvoľnili tak cestu Smeru-SD, myslí si predseda Igor Matovič OĽaNO.

Iba to, že štyri strany sa správali nezodpovedne, tri vydierali SaS a SaS bola tvrdohlavá, spôsobilo to, že Robert Fico vládne a dnes môže meniť akýkoľvek zákon, ktorý si zmyslí,“ poznamenal Matovič.

Premiér podľa jeho slov novelou zákona o sociálnom poistení urobil pravý opak, ako sľuboval pred voľbami, teda istoty a ochranu chudobných. „Urobili kroky, ktoré najviac poškodia najchudobnejších. Chudobných ľudí, ktorí si nevedia nájsť inú prácu, klasické zamestnanie, a zamestnajú sa na živnosť, lebo im to niekto povie, chudobných ľudí, ktorí sa nevedia inak zamestnať a nájdu si prácu na dohodu,“ vysvetlil Matovič.

Prírodovedci môžu len konštatovať, že dnes došlo na Slovensku ku katastrofálnemu zemetraseniu vysokého stupňa Richterovej stupnice,“ poznamenal poslanec za OĽaNO Mikuláš Huba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán FigeľMikuláš HubaPavol FrešoRichard SulíkRobert Fico