Prokuratúra má dvojaký meter a zvoláme brannobezpečnostný výbor, bránia smeráci Fica

Smer SD
Poslanec NR SR za stanu SMER-SD Erik Tomáš (uprostred) a členovia poslaneckého klubu SMER-SD počas tlačovej konferencie poslaneckého klubu strany SMER-SD na tému: Obvinenie predsedu strany SMER-SD Roberta Fica, vo vestibule NR SR. Bratislava, 5. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Členovia poslaneckého klubu Smer-SD vo štvrtok bránili predsedu strany Roberta F., ktorého obvinila polícia pre jeho obhajobu výrokov odsúdeného exposlanca ĽSNS Milana Mazureka. Na tlačovej konferencii, na ktorú prišla veľká časť poslancov Smeru-SD, vyhlásili, že s vyjadreniami svojho straníckeho predsedu súhlasia aj oni a sťažovali sa na údajný dvojaký meter prokuratúry.

Koniec demokracie na Slovensku

Líder Smeru-SD pred novinárov nepredstúpil, podľa poslanca Juraja Blanára by bolo pod jeho úroveň, aby tam obhajoval sám seba. Premiér a volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini na brífingu tiež nebol, popoludní odkázal, že treba rešpektovať akékoľvek rozhodnutie prokuratúry a polície.

Poslanec Juraj Blanár vyzdvihoval, že obvinený politik podporoval oslavy SNP a pomohol s vznikom múzea holokaustu v Seredi a aj preto ho nemožno porovnávať s exposlancom Mazurekom. Dodal, že poslanci zavolajú predstaviteľov prokuratúry a polície na brannobezpečnostný výbor parlamentu a budú sa ich na prípad pýtať.

„Ak začneme stíhať politikov za ich názory, tak začína koniec demokracie v Slovenskej republike a začína nová totalita,“ pridal sa poslanec Smeru-SD Ján Podmanický. „Dnes nemôžete povedať svoj názorov na Rómov,“ sťažoval sa Ľuboš Blaha.

Výroky Trubana o drogách

Poslanci Smeru-SD tvrdili, že prokuratúra či polícia mala ráznejšie postupovať aj pri výrokoch o drogách volebného lídra PS/Spolu Michala Trubana, v prípade pozemkov exprezidenta a šéfa Za ľudí Andreja Kisku.

Ako príklad uviedli aj schvaľovanie konania poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý dostal podmienečný trest za vyzradenie informácií o bankovom účte bývalého ministra vnútra za Smer-SD Roberta Kaliňáka. Členovia poslaneckého klubu tiež tvrdili, že síce súhlasia s výrokmi Roberta F., ale nie s výrokmi Mazureka.

Vyšetrovateľ NAKA vo štvrtok obvinil Roberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

„Napriek tomu, že Najvyšší súd SR rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne, Robert F. mal s nimi verejne súhlasiť a tak svoj postoj šíriť cez sociálne siete. Môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov,“ uviedla polícia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj BlanárĽuboš BlahaMilan MazurekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNAKA Národná kriminálna agentúraSMER-SD