Smeráci čakajú na príchod Fica zo zahraničia, potom budú riešiť situáciu v strane

Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Predseda strany Smer-SD Robert Fico je v zahraničí. Vráti sa tento týždeň. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol podpredseda Smeru a minister hospodárstva Peter Žiga s tým, že potom si vedenie strany sadne za jeden stôl a bude hovoriť o tom ako ďalej.

Každý krok ovplyvní voľby

„Máme deväť mesiacov pred voľbami a každý krok, ktorý urobíme, ovplyvní voľby. Musíme dôkladne vyhodnotiť, akú volebnú stratégiu zvolíme, s akým obsahom pôjdeme do volieb a aké osoby budú nosičmi tejto stratégie,“ dodal Žiga. S Ficom minulý týždeň niekoľkokrát telefonoval, naposledy v utorok.

Podľa podpredsedu pre investície a informatizáciu  Richarda Rašiho bude strana Smer-SD reagovať na aktuálne politické dianie a výsledky v eurovoľbách, ale je potrebné s tým počkať na predsedu Roberta Fica (Smer-SD)

Zároveň Raši zopakoval, že nevie, kde sa v súčasnosti Fico nachádza. „Viete, že keby som to vedel, vám to poviem,“ povedal Raši na margo Ficovho pobytu v zahraničí.

Zareagujú aj na výsledky v eurovoľbách

Strana bude podľa Rašiho najskôr hľadať riešenie súčasnej situácie vo vnútri, mimo mediálnych odkazov. „Na každú situáciu sú rozličné riešenia, ale ako som už povedal, musíme si to najprv povedať doma a potom vás budeme informovať,“ odpovedal Raši novinárom na otázky, ako Smer zareaguje na výsledky v eurovoľbách.

Na verejnosť prenikli aj informácie o vnútrostraníckych problémoch, keď okresné štruktúry z východného Slovenska poslali predsedníctvu výzvu, v ktorej žiadali odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií. K téme sa stretnú aj krajské rady Smeru. „Stretneme sa pri jednom stole a budeme diskutovať o týchto záležitostiach,“ doplnil Raši.

Raši sa domnieva, že snem strany môže byť zvolaný aj skôr ako v decembri. „Snem vieme zvolať prakticky kedykoľvek, keď sa na tom dohodneme. Musíme reagovať na to, že tie preferencie nie sú také, aké boli. Tiež na výsledky v eurovoľbách a musíme prijať opatrenia, aby sme vyhrali ďalšie voľby, ktoré budú kľúčové. Takže určite reagovať budeme,“ dodal.

Údajne je v Izraeli

Podľa medializovaných informácií je Fico v Izraeli. „Zveril sa do rúk tamojším najlepším kardiológom. Potrebuje, aby mu poradili a pomohli s jeho verejne známymi problémami so srdcom,“ povedal pre spravodajský denník zdroj zo Slovenska, ktorý si neželal byť menovaný.

„Je to pravda a samozrejme, že o všetkom bol informovaný náš premiér Benjamin Netanjahu. Boli sme pánovi Ficovi maximálne nápomocní,“ reagoval nemenovaný zdroj z Izraela. Oba zdroje sú podľa denníka dôveryhodné a zastávajú vplyvné funkcie.

Koncom mája adresovali košickí funkcionári vedeniu Smeru otvorený list, v ktorom žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií. Členovia Smeru okrem iného píšu o úbytku členov, nespokojnosti s klesajúcim počtom voličov strany s tým, že s nimi vedenie nekomunikuje.

Nepáči sa im ani to, ako sa v strane vyrovnali s kauzami Smeru, opisujú frustráciu z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj postup polície pod Robertom Kaliňákom. Pod list sa podpísali viacerí členovia aj okresní funkcionári z Košického kraja. Dostalo ho nielen predsedníctvo, ale aj všetky krajské a okresné organizácie.

„Nemyslím si, že sa rozhoduje o budúcnosti Smeru. Strana má 20 rokov, zažila opozíciu aj koalíciu aj obdobie, keď vládla sama. Toto obdobie je prirodzené. Musíme sa pozrieť aj dozadu, čo sme urobili dobre a kde sme urobili chyby,“ uviedol v utorok Žiga a dodal, že sa budú opierať o veci, ktoré sa podarili, a s ktorými chcú pokračovať ďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŽigaRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD