Smeráci uspeli na ústavnom súde, „špicľovací zákon“ dostal stopku

Peter Pellegrini, Robert Fico
Zľava: Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: Archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 13. 5. 2020, 18:34

Ústavný súd SR (ÚS SR) prijal na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna na ďalšie konanie návrh poslancov Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD). Informoval o tom na brífingu predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

„Ústavný súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), týkajúci sa súladu viacerých ustanovení zákona o súdnej rade, zákona o súdoch a zákona o elektronických komunikáciách s Ústavou SR a ďalšími referenčnými normami,“ uviedol Fiačan.

Pozastavenie účinnosti zákona

Napadnuté ustanovenia označených zákonov boli prijaté v skrátenom legislatívnom konaní a navrhovatelia tvrdili, že v prípade ustanovení týkajúcich sa zákona o súdnej rade a zákona o súdoch neboli splnené podmienky pre takýto legislatívny postup.

V prípade ustanovení zákona o elektronických komunikáciách namietali, že porušujú právo na ochranu súkromia a právo na ochranu osobných údajov. „Dnešné rozhodnutie pléna znamená, že ústavný súd tieto námietky posúdi v konaní vo veci samej,“ uviedol Fiačan.

Navrhovatelia zároveň žiadali, aby ÚS SR ešte pred rozhodnutím o veci samej pozastavil účinnosť nimi napadnutých právnych noriem. Pri návrhu týkajúcom sa zákona o súdnej rade a súdoch im ústavný súd nevyhovel. Pri návrhu týkajúcom sa elektronických komunikácií im ústavný súd vyhovel čiastočne.

„Po starostlivom zvážení veci ÚS SR rozhodol o pozastavení účinnosti tých ustanovení zákona o elektronických komunikáciách, ktoré boli príliš neurčité, alebo na teraz neposkytovali dostatočné záruky proti možnosti zneužitia osobných údajov,“ dodal Fiačan.

Chceli identifikovať chorých a nie sledovať ľudí

Národná rada Slovenskej republiky schválila 25. marca vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19. Na základe tohto zákona získal Úrad verejného zdravotníctva pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.

Cieľom zákona je podľa vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (OĽaNO) identifikovať chorých a ochrániť potencionálne nakazených, nie sledovať ľudí.

Úrad verejného zdravotníctva SR berie rozhodnutie Ústavného súdu SR na vedomie.

„Sme pripravení diskutovať o danej téme s poslancami Národnej rady SR. Takúto formu epidemiologického vyšetrovania sme nerealizovali, ÚVZ SR neobdržal dáta od telekomunikačných operátorov,” dodala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Skupina 34 poslancov za stranu Smer–SD, zastúpení advokátom Robertom Kaliňákom (Smer-SD) podala 14. apríla návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR o tomto zákone. Poslanci Smeru-SD zároveň ústavný súd žiadali o okamžité pozastavenie účinnosti tohto zákona.

Najvýraznejší úspech strany Smer-SD

Rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti zákona v časti, ktorá sa týka sledovania mobilov ľudí v súvislosti s ochorením na Covid-19, považuje predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) za najvýraznejší úspech strany počas jej opozičného pôsobenia. Smer-SD minulý mesiac napadol spomínaný zákon na Ústavnom súde SR.

„Zákon v praxi znamenal, že v rozpore so základnými ľudskými právami chcela vláda cez Úrad verejného zdravotníctva monitorovať ľudí, ktorí nemali vzťah ku koronavírusu,“ vyhlásil Fico.

Podľa neho chce Smer-SD vedieť, čo sa dialo od nadobudnutia účinnosti tohto zákona až do dnešného dňa. Fico nevylúčil, že v najbližších hodinách Smer-SD navštívi šéfa Úradu verejného zdravotníctva SR a bude od neho žiadať informácie o počtoch ľudí, ktorí boli monitorovaní na základe zákona, ktorý súd pozastavil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša RačkováRobert FicoRobert KaliňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD