Smerácke obedy zadarmo môžu byť najdrahšie v histórii, tvrdí opozícia a chce ich aj pre penzistov

školská jedáleň
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Obedy zadarmo by mali podľa poslankyne NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Sone Gaborčákovej dostávať nielen deti v poslednom ročníku materských škôl a žiaci základných škôl, ale aj starobní a invalidní dôchodcovia v hmotnej núdzi.

Ako uviedla Gaborčáková na pondelkovom brífingu, išlo by o 6,5 tisíca penzistov v hmotnej núdzi, z ktorých je 4,8 tisíca poberateľov starobného dôchodku a vyše 1,7 tisíca invalidných penzistov. OĽaNO tiež navrhuje, aby štát cez štátny rozpočet financoval seniorskú linku.

Najdrahšie obedy v histórii

Hnutie Sme rodina predložilo na aktuálnej schôdzi NR SR pozmeňujúci návrh k obedom zadarmo. Podľa poslankyne Petry Krištúfkovej „majú na tieto obedy právo aj žiaci prvého stupňa osemročných gymnázií.“ Ako povedala poslankyňa počas rozpravy, obedy zadarmo predpokladajú nárast stravníkov o 127-tisíc.

„Na každých 50 obedov je potrebný jeden pracovník, čo znamená 2 500 nových síl do kuchyne. Pri priemernej mzde 660 eur mesačne to predstavuje 24 miliónov eur ročne. Môže sa stať, že obedy zadarmo budú najdrahšie obedy v histórií,“ dodala Krištúfková.

Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš uviedol, že návrh obedov zadarmo je dobre pripravený a komunikovali o ňom so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Obedy zadarmo budú, aj keď sa rozkrájate,“ dodal Tomáš.

Podľa neho sa v zahraničí, najmä v Škandinávii, týmto opatrením zlepšilo stravovanie žiakov, dochádzka a dokonca aj výsledky v škole. Ak sa opatrenie osvedčí v praxi v materských a základných školách, zavedú ho aj na stredné školy. Vo svojom vystúpení v pléne vyzval opozíciu, aby tento návrh podporila, pretože to je dobré opatrenie.

Nič neexistuje zadarmo

Podľa poslankyne NR SR za hnutie OĽaNO Anny Verešovej neexistuje nič zadarmo – ani vlaky, ani obedy. Hovoriť by sme preto mali o takzvaných obedoch zadarmo.

„Petíciu za Väčšiu výplatu pre pracujúcich a obedy zadarmo pre deti z nízkopríjmových rodín podpísalo 4 836 ľudí. V ankete, ktorú realizovala Slovenská spoločnosť pre rodinu, z 3 131 respondentov, ktorí mali od 0 do 13 detí, si až 88,6 percenta ľudí zvolila väčšiu výplatu pred takzvanými obedmi zadarmo,“ povedala Verešová.

Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Smer-SD vo svojom návrhu chce, aby sa táto suma preplácala rodičom. Obedy zadarmo mali pôvodne platiť od 1. januára 2019.

V pozmeňujúcom návrhu Smer-SD chce, aby žiaci posledného ročníka materských škôl mali obedy zadarmo od 1. januára 2019 a základné školy od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Návrh novely zákona o dotáciách v pôsobnosti minister

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášPetra KrištúfkováSoňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris KollárSMER-SD