Smeru klesla podpora, kotlebovci predbehli Dankovu SNS

Marian Kotleba
Poslanec za stranu ĽSNS Marian Kotleba počas tlačovej besedy Ľudovej strany Naše Slovensko na tému: Narastajúca kriminalita asociálov vo vlakoch. Bratislava, 14. február 2017. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – V prípade, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 25,5 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára formou osobného dopytovania.

Tesný rozdiel medzi kotlebovcami a SNS

Agentúra oslovila 1512 respondentov, ktorí reprezentovali SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentov sa agentúra pýtala otázku: „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“

Na druhom mieste podľa výsledkov prieskumu by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 13,8 percenta hlasov. Nasledovala by Kotleba – ĽS Naše Slovensko (10,4 %), Slovenská národná strana (10,1 %), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (9,7 %), Sme rodina – Boris Kollár (8,5 %), Most-Híd (6,0 %).

Voliť by išlo 68,2 percenta respondentov

Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 5,5 percenta odovzdaných hlasov. Naopak, pred bránami parlamentu by zostali SMK-MKP (4,3 %), Strana zelených Slovenska (1,5%), Sieť (1,3 %), KSS (0,8 %), SMS (0,6 %), SDKÚ-DS (0,5 %), SKOK (0,5 %), ŠANCA (0,3 %), VZDOR (0,2 %), Priama demokracia (0,2 %), DS (0,2 %) a iná strana by skončila s 0,1 percenta.

Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD získal 43 mandátov, SaS 23, ĽSNS 18, SNS 17, OĽaNO-NOVA 16, Sme rodina – Boris Kollár 14, Most-Híd 10 a KDH deväť mandátov. Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 68,2 percenta respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu, ktorú by podporili. Voliť by nešlo 20,2 percenta opýtaných a 11,6 percenta opýtaných odpovedalo „neviem“.

Prieskum
Agentúra FOCUS uskutočnila od 6. do 18. februára reprezentatívny prieskum verejnej mienky na vzorke 1512 respondentov starších ako 18 rokov. Účastníci prieskumu odpovedali na otázku: 'Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?' Respondentom predložili zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami a možnosťou 'iná strana'. Zoznam strán náhodne rotoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMost-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana