Smeru naďalej klesajú preferencie, Procházkova Sieť stúpa

Sieť beblavy prochazka hrnciar
Zľava: Nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý, Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar zo strany Sieť. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, s prehľadom by ich vyhrala strana Smer-SD s 36,4 percenta, ako druhá by sa do parlamentu dostala aj vznikajúca strana Sieť so ziskom 15,4 percenta.

Jej preferencie stúpajú, v apríli by získala 11,4 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý urobila pre agentúru SITA. Smer-SD si však v porovnaní s aprílom pohoršil, vtedy by získal 38,3 percenta hlasov.

Do parlamentu by šlo aj OĽaNO

Ako tretie by sa do parlamentu dostalo KDH so ziskom 8,1 percenta, nasleduje Most-Híd so 7,6 percenta. Miesta v parlamente by získalo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podporili by ho 6,2 percenta opýtaných. Posledná strana, ktorá by sa dostala do parlamentu, je SMK, tú by podporilo 5,7 percenta respondentov. Smer-SD by v NR SR obsadil 69 mandátov, vznikajúca strana Sieť 29, KDH 15, Most-Híd 14, OĽaNO 12 a SMK 11.

Pred bránami NR SR by podľa prieskumu zostali strany SDKÚ-DS so ziskom 4,7 percenta, Sloboda a Solidarita (SaS) so 4,3 percenta, SNS s 3,9 percenta, NOVA, ktorú by podporilo 3,4 percenta opýtaných, Ľudová strana – Naše Slovensko so ziskom dve percentá a Komunistická strana Slovenska s jedným percentom hlasov.

Voliť by išlo takmer 60 percent ľudí

Telefonický prieskum urobila Agentúra Polis Slovakia pre agentúru SITA od 26. mája do 2. júna na vzorke 1603 respondentov starších ako 18 rokov v celej SR. Respondentom položili otázku: Ak by boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?

Na voľbách by sa zúčastnilo 58 percent opýtaných, nerozhodnutých bolo 16 percent a voliť by nešlo 26 percent. Agentúra Polis Slovakia neuvádza preferencie strán pred ich registráciou na ministerstve vnútra. Vzhľadom na vysoké preferencie vznikajúcej strany Sieť urobila výnimku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Procházka