SMK mala najnižšie príjmy, národniari nedostali žiadne dary

Sns danko
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Najnižšie príjmy spomedzi politických strán, ktoré dostávajú príspevok od štátu, mala v minulom roku mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK – MKP), a to 270-tisíc eur. Za ňou nasleduje mimoparlamentná Slovenská národná strana, ktorá minulý rok zinkasovala na príspevkoch od štátu, členskom a pôžičkách 429-tisíc eur. Vyplýva to z výročných finančných správ politických strán za rok 2014, ktoré predložili parlamentu.

SMK – MKP hospodárila v roku 2014 s výdavkami 360-tisíc eur. Najviac, 130-tisíc eur boli volebné výdavky, iné výdavky predstavovali 119-tisíc eur, na osobné výdavky išlo 69-tisíc eur a na vzdelávanie a politickú prácu eur 40-tisíc eur.

SMK nemala žiadne členské príspevky

SMK v uplynulom roku nedostala žiadne členské príspevky. Na daroch vyzbierali 55-tisíc eur, Ľudovít Pósa z obce Veľký Biel – Malý Biel daroval SMK – MKP 45-tisíc eur, Ferenc Auxt z Rimavskej Soboty prispel sumou päťtisíc eur, László Szabó dal tritisíc eur a László Szigeti zo Štúrova dvetisíc eur.

Zo štátneho rozpočtu dostala vlani SMK – MKP 215-tisíc eur, a to z príspevku na činnosť. Majetok strany dosahuje 543-tisíc eur a záväzky predstavovali 22-tisíc eur.

Najnižší majetok spomedzi politických strán, ktoré dostávajú príspevok od štátu, má mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS), a to 16-tisíc eur. Druhá strana s najnižším majetkom vo výške 81-tisíc eur je SDKÚ-DS. Vyplýva to z výročných finančných správ politických strán za rok 2014, ktoré predložili parlamentu.

Národniari nedali do kampaní ani euro

Výdavky národniarov dosiahli 269-tisíc eur. Najviac dala SNS na správne výdavky, a to 186-tisíc eur, na osobné výdavky minuli 49-tisíc eur, na vzdelávanie a politickú prácu išlo 31-tisíc eur, iné výdavky dosiahli 1318 eur.

Do volebných kampaní strana pod vedením Andreja Danka v roku 2014 nedala ani euro, hoci sa minulý rok konali troje volieb – prezidentské, eurovoľby a voľby primátorov a starostov.

SNS v uplynulom roku neevidovala žiadne dary, na členských príspevkoch vyzbierala 69-tisíc eur. Z pôžičiek a úverov mali národniari 130-tisíc eur. Zo štátneho rozpočtu dostala vlani SNS 228-tisíc eur, a to z príspevku na činnosť. Záväzky národniarov predstavujú 496-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoLászló Szigeti
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana