SMK podporí kandidáta, ktorý akceptuje Maďarov na Slovensku

Prezidentsky_palac
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Neparlamentná Strana maďarskej komunity po regionálnych voľbách rozhodne, či postaví vlastného prezidentského kandidáta alebo podporí niekoho iného.

Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA predseda SMK József Berényi, v SMK teraz o tom prebieha diskusia.

„Máme dve možnosti. Buď postavíme vlastného kandidáta alebo sa pridáme k existujúcemu kandidátovi,“ povedal s tým, že v strane silno zaznieva požiadavka mať vlastného kandidáta.

Ak by SMK nepostavila vlastného kandidáta do budúcoročných prezidentských volieb, prezidentský kandidát, ktorého by mala podporiť SMK, bude musieť súhlasiť s dokumentom o zachovaní identity Maďarov, ktorí žijú na Slovensku.

Kandidát musí prijať dokument o Maďaroch

Na dokumente sa pred časom zhodli SMK, Most-Híd a Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku. „S týmto dokumentom by sa náš kandidát mal stotožniť a mal by prisľúbiť, že ho bude presadzovať, keď bude zvolený za prezidenta,“ dodal Berényi.

Maďarsko
Foto: SITA/AP

Člen predsedníctva SMK Pál Csáky ešte v septembri pre agentúru SITA povedal, že strana by mala postaviť vlastného prezidentského kandidáta.

SMK podľa neho môže podporiť nejakého kandidáta, o ktorom vopred vie, že prehrá alebo povedať ľuďom, že je to Kocúrkovo a nech ostanú doma.

„Tretia možnosť je vlastne vynútená: postaviť vlastného kandidáta,“ povedal s tým, že prvú možnosť považuje za nelogickú a politicky chybnú. „Naši podporovatelia by to aj tak nebrali vážne, pre nich podporiť slovenského kandidáta, ktorý je vopred odsúdený na prehru, by bolo demotivujúce,“ konštatoval.

Druhá možnosť – teda povedať im, aby zostali doma – by bola podľa Csákyho vážna politická chyba, ktorá by sa SMK určite vypomstila aj v budúcnosti. „Zostáva teda tretia možnosť, ktorá by pre nás de facto znamenala možnosť mobilizácie nášho voličského potenciálu. Je pravda, že v tejto situácii som zástancom tejto cesty. Mám aj návrh na kandidátov, ja nie som medzi nimi,“ uviedol.

Kandidovať budú viacerí

Na kandidatúru na prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov NR SR alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov.

Prezidentskú kandidatúru zatiaľ ohlásili podnikateľ Andrej Kiska, poslanec za stranu SaS Peter Osuský, bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, ktorý odišiel z KDH. V sobotu Rada KDH ako prezidentského kandidáta schválila Pavla Hrušovského, ktorého podporuje aj Most-Híd.

Kandidatúru oznámila aj Ľubica Blašková a tiež Jozef Behýl avizoval, že sa bude uchádzať o post hlavy štátu. Kandidatúru zvažuje aj herec a bývalý politik Milan Kňažko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán ČarnogurskýJózsef BerényiMilan KňažkoPál CsákyPeter OsuskýRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja