SMK uvažuje o vlastnom prezidentskom kandidátovi

SMK
Kongresová sála Strany maďarskej koalície (SMK), pred zasadnutím Republikovej rady Strany maďarskej koalície. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Strana maďarskej komunity SMK uvažuje aj o vlastnom kandidátovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Pripustil to dnes v relácii TA3 V politike predseda SMK József Berényi. Prípadnú podporu iného prezidentského kandidáta či rozhodnutie postaviť vlastného kandidáta urobí strana podľa Berényiho až po novembrových regionálnych voľbách.

V štúdiu s Berényim diskutoval predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Podľa neho voľba prezidenta nie je pri zmenách procesov v strane v súčasnosti otázkou číslo jeden.

O konkrétnej podpore i kandidátoch v prezidentských voľbách zatiaľ nehovoril. V relácii sa však zdôveril so svojim tajným snom, v ktorom ako hlavu štátu vidí súčasného premiéra Roberta Fica. Poľa Danka by tak nastal politický presun. „Sila, ktorú má dnes Smer, nie je dobrá ani pre nich ani pre Slovensko,“ skonštatoval Danko. Ideálny stav by však bol, keby SNS s ambíciou vrátiť sa do parlamentu, mala v prezidentských voľbách takého kandidáta, ktorý by dokázal konkurovať silným kandidátom, vyjadril sa Danko v relácii.

SNS i SMK v parlamentných voľbách ostali pred bránami parlamentu. V prieskumoch verejnej mienky sa pohybujú na približne piatich percentách a ambíciou strán je opäť sa dostať do parlamentu. Po neúspechu vo voľbách obe strany zmenili predsedov, podľa šéfov oboch politických strán premenou prešli aj vnútorné procesy strán. Podľa Berényiho sa priorita menšinovej agendy s hospodárskou a sociálnou vyrovnali. Ako dodal, voliči od strany požadujú, aby riešila nezamestnanosť na južnom Slovensku i zlú infraštruktúru.

Zmeny po voľbách robila aj SNS. Podľa súčasného predsedu strany Danka menia vnútorné procesy, riadenie, ale i image strany. Úzkoprsí nie sú ani v otázke národnostných menšín, vymenoval Danko zmeny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJózsef Berényi
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja