Smola Sagana na OH 2016: Dvakrát 'pichol' a bolo po šanciach

Peter Sagan mal na olympiáde smolu
Slovenský reprezentant Peter Sagan počas pretekov cross-country horských bicyklov mužov na letných OH 2016 v Riu de Janeiro. Rio de Janeiro, Brazília, 21. august 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský Foto: SITA/Martin Medňanský

RIO DE JANEIRO 21. augusta (WebNoviny.sk) – Švajčiar Nino Schurter sa stal olympijským víťazom v pretekoch cross country v horskej cyklistike v Riu de Janeiro. Jeho víťazný čas bol 1:33:28 h. .

OH 2016

Sedemnásobný majster sveta po striebre z Londýna 2012 a bronze z Pekingu 2008 sa konečne dočkal najväčšieho úspechu. Striebornú medailu si s odstupom 50 sekúnd vybojoval český reprezentant Jaroslav Kulhavý, ktorý neobhájil titul z Londýna. Bronz patrí Španielovi Carlosovii Colomovi (+1:23)

Obrazom: Peter Sagan mal na olympiáde smolu

Slovenský reprezentant Peter Sagan bol klasifikovaný na 35. mieste napriek tomu, že ho pred záverom pretekov stiahli z trate, keďže ho súperi dostihli o jedno kolo. Sagan bol vtedy na 37. priečke s odstupom 9:30 min na lídra pretekov.

Po skvelom úvode, keď sa zaradil do prvej skupiny k favoritom, Sagana pribrzdili defekty a s narastajúcim časovým mankom neskôr výrazne zaostal. V Riu sa jazdilo na technicky náročnom okruhu s viacerými stúpaniami aj prírodnými prekážkami s celkovou dlžkou 34,5 km.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 17. deň

„Dlho som nejazdil v horskej cyklistike. Som rád, že po siedmich rokoch som ju znova mohol ochutnať. Štart som mal veľmi vydarený, prvý okruh som bol na druhej-tretej pozícii, čo bolo dobré. V poslednom úseku do ďalšieho kola som však ‚pichol‘ prednú gumu. Musel som bežať pol trate do depa. Vymenil som koleso a snažil som sa ísť dopredu, čo sa mi podarilo. V ďalšom kole som zasa ‚pichol‘ tesne za depom, takže znova som musel utekať. Také sú však ‚horáky‘, nič sa nedá robiť. S úplne najlepšími som nemohol držať krok, na to nemám dostatočne veľa skúseností, ale mohlo sa to skončiť lepšie. Išlo sa mi fajn, až na technické poruchy. Návrat na cestu? Chcem sa najprv z tohto trochu dostať,“ povedal Peter Sagan v rozhovore pre RTVS. Neskôr pre ďalšie slovenské médiá doplnil:

„S defektom sa nedá jazdiť veľmi dobre. Keď som si vymenil koleso, tak som ešte dúfal, že je možnosť na návrat do elitnej desiatky. Šiel som dopredu a opäť som pichol koleso. Čo bolo najhoršie, tak zase až po depe. Dlhšiu časť kola som musel ísť s defektom a tam bol technickejší zjazd. Navyše som si podvrtol členok a dúfam, že to bude v pohode. Snáď to bude len natiahnutý väz. Potom som sa snažil bojovať, no pri takej veľkej strate najmä v zjazdoch to dopadlo takto. Dúfal som, že ešte pôjdem posledné kolo, ale už nás stopli, že nás doň nepúšťajú. Taký je šport, raz to vyjde dobre a raz nie. Štart som mal dobrý, ale výsledok nič extra. Prvý defekt presne viem, kde som to ´pichol´. Ten druhý som ani nevedel, kde sa mi to stalo…“

Dvadsaťšesťročný Sagan bol posledným slovenským športovcom, ktorý sa predstavil v súťaži na Hrách XXXI. olympiády. Celková slovenská medailová bilancia sa teda zastavila na súčte 2 zlaté a 2 strieborné medaily.

Horská cyklistika – cross country – muži:

1. Nino Schurter (Švaj.) 1:33:28 h, 2. Jaroslav Kulhavý (ČR) +50 s, 3. Carlos Coloma (Šp.) +1:23 min, 4. Maxime Marotte (Fr.) +1:33, 5. Jhonnatan Botero-Villegas (Kol.) +2:16, 6. Mathias Fluckiger (Švaj.) +2:24, 7. Luca Braidot (Tal.) +2:57, 8. Julien Absalon (Fr.) +3:15,…35. Peter Sagan (SR) -1 kolo

Priebeh pretekov:

Peter Sagan štartoval z najmenej výhodnej 50. pozície, ale úvodný vyše polkilometrový úsek pri nájazde do terénu zvládol výborne. Veľmi rýchlo sa posunul do prvej desiatky a po polovici prvého zo siedmich 4,85 km dlhých okruhov už figuroval na treťom mieste za švajčiarskym favoritom Schurterom a Talianom Marcom Aureliom Fontanom.

Pri prejazde cieľom prvého kola už bol lídrom Čech Kulhavý a Sagan o čosi klesol. S odstupom 3 sekúnd bol siedmy, ale stále členom prvej skupiny. Ešte pred koncom prvého kola však slovenského reprezentanta postihol defekt na prednom kolese a prepadol sa až do polovice štartovného poľa.

Na medzičase na 8,2 km (1 1/2 okruh) bol na 28. priečke s mankom 1:56 min na lídra Schurtera. Potom sa začala Saganova stíhacia jazda, ale jeho odstup od najlepších narastal. V polovici tretieho kola (13. km) už bol na 22. pozícii s mankom 2:44 na Kulhavého. Lenže to bolo maximum, na začiatku druhej polovice pretekov sa začal jediný Slovák v pretekoch cross country výraznejšie prepadať dozadu.

Po prejazde 4. kolom klesol na 41. priečku vyše 8 minút za Kulhavým. Vpredu sa o víťazovi rozhodlo v šiestom okruhu, keď sa Schurter vzdialil Kulhavému a neohrozene pedáloval smerom k olympijskému zlatu. Pred šiestym okruhom bol Sagan na 37. pozícii a v cieli ho napokon neklasifikovali, lebo ho súperi dostihli o celý jeden okruh.