Smrť vojakov pri Hejciach zanechala jazvu na duši armády

Výročie leteckej tragédie, pri ktorej zahynuli slovenskí vojaci
Minister obrany SR Martin Glváč (v popredí) počas kladenia vencov na kopci Borsó, kde zahynulo 42 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pri príležitosti 9. výročia leteckej tragédie. Maďarsko, Hejce, 19. január 2015. Foto: SITA/Jozef Jarošík

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – Obete najväčšej leteckej tragédie v dejinách samostatnej Slovenskej republiky, ktoré v roku 2006 zahynuli pri havárii vojenského lietadla AN-24 neďaleko maďarskej obce Hejce, si vo štvrtok počas pietnej spomienky uctili predstavitelia slovenského aj maďarského rezortu obrany. Lietadlo havarovalo pri návrate z misie z Kosova do Košíc, zahynulo 42 vojakov, prežil iba jediný Martin Farkaš.

Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že smrť 42 vojakov zanechala trvalú jazvu na duši ozbrojených síl a navždy budú touto tragédiou poznačené. „Nikdy, zvýrazňujem nikdy na našich spolubojovníkov nezabudneme a ich pamiatku si budeme vždy pripomínať, pretože si to zaslúžia,“ vyhlásil vo štvrtok pri pietnej spomienke šéf rezortu obrany. Gajdoš zároveň poďakoval maďarskému ministrovi obrany Istvánovi Simicskóvi, ako aj starostovi obce Hejce Istvánovi Lévayovi a miestnym obyvateľom za pomoc pri starostlivosti o pietne miesta na mieste tragédie, ako aj pri pamätníku v obci.

„Skutočne si vážim vašu pomoc a považujem to za prejav ľudskosti a úprimného partnerstva medzi našimi krajinami,“ dodal. Minister obrany Maďarska István Simicskó vyjadril Slovensku podporu. „Tí vojaci, ktorí tu položili svoj život, slúžili pre mier. Ich pamiatku si ctia aj Maďari, aj Slováci. Táto tragédia nás spája a núti nás k tomu, aby naše dva národy spolupracovali. Potrebujeme si vzájomne pomáhať, opierať sa jeden o druhého,“ povedal.

Slovenská aj maďarská delegácia si pamiatku vojakov pripomenula aj svätou omšou v miestnom kostole. Informáciu poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky