Smútok, slzy, hnev sprevádzali pohreb Troya Davisa

Pohreb Troya Davisa
Viac ako 1 000 príbuzných a podporovateľov sa v sobotu v americkom meste Savannah zúčastnilo na pohrebe popraveného Troya Davisa. Viacerí rečníci vyzvali na to, aby sa zvýšil tlak spoločnosti na zakázanie trestu smrti v krajine. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnili tiež zástupcovia organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International či občianskoprávneho združenia Afroameričanov NAACP. Foto: SITA/AP
SAVANNAH 2. októbra (WEBNOVINY) – Viac ako 1 000 príbuzných a podporovateľov sa v sobotu v americkom meste Savannah zúčastnilo na pohrebe popraveného Troya Davisa.

Viacerí rečníci vyzvali na to, aby sa zvýšil tlak spoločnosti na zakázanie trestu smrti v krajine.

Na poslednej rozlúčke sa zúčastnili tiež zástupcovia organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International či občianskoprávneho združenia Afroameričanov NAACP.

Američana Troya Davisa popravili minulú stredu v noci v štáte Georgia napriek širokej opozícii voči tomuto kroku ako aj mnohým žiadostiam o jeho omilostenie.

Davis, ktorý je čiernej pleti, mal zavraždiť policajta v auguste 1989 v meste Savannah. K činu sa nikdy nepriznal a voči trestu smrti sa niekoľkokrát odvolal. Za udelenie milosti Davisovi žiadalo niekoľko svetových osobností vrátane laureátov Nobelovej ceny mieru a pápeža Benedikta XVI. Jeho prípad mnohí považujú za rasovo motivovaný.

„Nemal som zbraň a nie som ten, kto vám zobral vášho syna, brata. Som nevinný,“ povedal Troy Davis krátko pred popravou v Jacksone v americkom štáte Georgia. Citoval ho miestny rozhlasový redaktor John Lewis, ktorý sa na poprave zúčastnil. „Tým, ktorí mi berú život nech je Boh milostivý, nech Boh žehná vaše duše,“ povedal Davis v poslednom vyhlásení.

Právnici odsúdeného argumentovali, že prokuratúra nemala dostatok dôkazov – vražedná zbraň sa nenašla, Davisa neusvedčovali ani odtlačky prstov a DNA. Sedem z deviatich svedkov, ktorí svedčili v jeho neprospech, svoje výpovede nakoniec stiahlo, pričom niektorí vyhlásili, že polícia na nich robila nátlak. Jeho poslednou nádejou bol Najvyšší súd, ktorý žiadosť o milosť tesne pred popravou odmietol. Vykonanie rozsudku museli odložiť, keďže súd rozhodoval štyri hodiny, čo je nezvyčajne dlhá doba. Davisa nakoniec popravili smrtiacou injekciou 22. septembra 2011 o 5:08 SELČ.

Pohreb Troya Davisa
Foto: SITA/AP
Pohreb Troya Davisa
Foto: SITA/AP
Pohreb Troya Davisa
Foto: SITA/AP
Pohreb Troya Davisa
Foto: SITA/AP
Pohreb Troya Davisa
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Troy Davis