Snažili sme sa znížiť napätie v justícii, bilancuje Borec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomáš Borec
Tomáš Borec Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Justicia, sudy, kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) sa počas prvého roka v kresle šéfa rezortu sústredil na stabilizovanie napätej situácie v justícií, ktorú podľa jeho slov v minulosti vyvolali nevhodné politické zásahy.

Po parlamentných voľbách v roku 2012 vytvorili v rezorte priestor na riešenie reálnych problémov súdnictva a väzenstva, ktorých podľa ministra Boreca rozhodne nie je málo.

Okrem riešenia akútnych problémov, ako sú napríklad hromadné žaloby, sa sústredili na prípravu systémových riešení, ktoré vytvoria predpoklady pre rýchlejšie a efektívnejšie domáhanie sa spravodlivosti.

„Nastavujeme procesy tak, aby sa spravodlivosť postupne približovala k všetkým občanom. Pravdou však je, že vinou dlhodobého zanedbávania odbornej práce nás v tejto oblasti ešte čaká dlhá cesta,“ povedal minister Borec.

Za necelý rok sa podľa vedenia rezortu podarilo pripraviť presný plán hĺbkovej reformy fungovania súdov v podobe legislatívneho zámeru rekodifikácie civilného práva procesného.

Zároveň dokončili práce na komplexnej reforme vymáhania súdnych rozhodnutí (exekučného práva) a zákona o rozhodcovskom konaní.

Tieto zmeny zaradia do legislatívneho procesu v priebehu najbližších dvoch týždňov. „K významnému pokroku došlo aj v príprave zmien v trestnej politike, vďaka ktorým bude na jeseň predstavený návrh spravodlivejšieho Trestného zákona a účinnejšieho Trestného poriadku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

Pokiaľ ide o už zrealizovanú legislatívnu činnosť, viaceré zmeny sa udiali v oblasti obchodného práva, trestného práva, ako aj oblasti boja proti daňovým podvodom.

Podľa vedenia rezortu je osobitne dôležité posilnenie ochrany obetí násilných trestných činov či zmeny v antidiskriminačnej legislatíve. Z hľadiska podnikateľského prostredia považujú za významné zmeny, ktoré sa prijali v oblasti boja proti oneskoreným platbám v obchodnom styku.

Bol to nevýrazný rok tvrdí Žitňanská

Borecova predchodkyňa Lucia Žitňanská považuje jeho doterajšie pôsobenie za nevýrazný rok ministerstva spravodlivosti.

„Minister mlčal tam, kde podľa mojej mienky mal zaujať principiálne stanovisko,“ povedala Žitňanská.

Ako príklad uviedla mlčanie po nevymenovaní kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ďalej nevhodné správanie predsedu Najvyššieho súdu SR, či „závratne expresné“ legislatívne procesy, ktoré prešli vládou aj parlamentom.

„Bol podľa mňa aktívny v oblastiach, ktoré nie sú také akútne, čiže tam, kde to ani nemuselo byť. Napríklad veľmi rýchlo vyšiel v ústrety svojim kolegom advokátom novelou zákona o advokácii, ale aj veľmi expresne znižoval kritéria na prijímanie sudcov,“ povedala exministerka.

Prvá novela vyhlášky bola už v júni minulého roka a už vyšla ďalšia, ktorá podľa nej zas znižuje kritériá. Napríklad skúška z cudzieho jazyka už bude možná aj z ruštiny. Poukázala aj na to, že zamestnankyne ministerstva sa veľmi rýchlo stávajú sudkyňami.

Naopak Borec podľa Žitňanskej nerobil tam, kde naozaj mal. „Po roku stále nepoznáme, akú ma minister koncepciu, pretože uplynul rok a stále ju nepredložil,“ povedala.

Veci, ktoré sa mali dokončiť už v tomto období, nie sú hotové, napríklad na súdoch stále nenahrávajú všetky pojednávania. Podľa pôvodného plánu mali byť v roku 2013 elektronické schránky na doručovanie. „Tie termíny sa posúvajú,“ dodala Žitňanská.

Minister teraz začal hovoriť o exekúciách, pričom podľa exministerky tieto problémy pretrvávajú a za rok sa neurobilo vôbec nič, pokiaľ ide o neuveriteľnú dĺžku ich trvania a zahltenie súdov exekučnými prípadmi. Rezort spravodlivosti argumentuje, že koncepciu modernizácie a stabilizácie justície predloží v súlade s plánom práce vlády v júni tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáTomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR