Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SND
13. 11. 2015 11:56 Divadlo od WBN/PRSITA Diskusia

SND otvára Baletnú prípravku: Prihláste aj svoje deti!

BRATISLAVA 13. novembra (WBN/PR) – Slovenské národné divadlo otvára v 96. divadelnej sezóne výnimočný projekt, ktorý sa nesie v duchu rozvoja baletného umenia na Slovensku. Podľa vzoru a koncepcie divadiel po celom svete vytvorí historicky prvú baletnú prípravku na území Slovenskej republiky. Tá sa bude zameriavať hlavne na deti v predškolskom a mladšom školskom veku, ktoré disponujú mimoriadnym talentom, pohybovými zdatnosťami a záujmom o baletné umenie ako také.

Mottom baletnej prípravky je kvalita nad kvantitou a aj v rámci tohto hesla sa budú pedagógovia formou individuálneho prístupu zameriavať hlavne na osobnostné predpoklady každého jedného prijatého dieťaťa.

Táto spolupráca je obohatením aj pre členov baletného súboru SND, ktorí dostanú dobrovoľnou formou príležitosť pracovať s prijatými deťmi, ktoré sa v baletných sálach SND za pomoci klavírneho sprievodu oboznámia so základmi klasického tanca. Formou workshopu a semináru dostanú tiež príležitosť nahliadnuť do tajov baletného umenia za prítomnosti choreografov, výtvarníkov, kostymérov a pod.

„Je to veľmi významný krok pre SND. Tešíme sa na najmladšie talenty, ktoré budú v priamom kontakte s javiskom a s umelcami,“ hodnotí vznik Baletnej prípravky SND riaditeľ Baletu SND Mgr. art. Jozef Dolinský.

Iniciátorka a vedúca projektu Baletnej prípravky SND Mgr. art Jana Páralová vidí deti v baletnej prípravke ako budúcu novú generáciu profesionálnych divadelných umelcov, ktorí budú mať úctu k domácej scéne rovnako ako k divadlám po celom svete. Ich poslaním bude zvýšenie kvality, či už klasického baletu, alebo divadelného umenia na európskej úrovni.

„Deti sú budúcnosťou v každom odbore, no v rámci umenia to platí dvojnásobne, preto sú dvere do Baletnej prípravky SND otvorené všetkým deťom, ktoré si myslia, že majú talent a lásku k tanečnému a divadelnému umeniu. Ich talent však posúdia tí najpovolanejší, ktorí majú v tanečnom odbore dlhoročné pedagogické a tanečné skúsenosti a znalosti. Už dnes sa Slovenské národné divadlo teší na nových detských ,kolegovʻ, ktorí spríjemnia atmosféru a rozjasnia priestory nášho divadla.“

Vedenie Baletu SND verí, že prostredníctvom tohto projektu ponúkne deťom príležitosť uchopiť tanečné umenie z úplne nového uhla pohľadu. Postupnou výchovou v baletnom prostredí si totiž osvoja autentický systém divadelného života, ktorého neoddeliteľnou zložkou sú cnosti, ako je pokora, trpezlivosť, prísnosť, pracovitosť a poctivosť.

Ak si myslíte, že práve vaše dieťa disponuje spomínanými schopnosťami, neváhajte a prihláste ho do konkurzu, ktorý sa uskutoční už 12. decembra 2015 v priestoroch Baletu SND. Prihlásiť ho môžete prostredníctvom registračného formulára, ktorý nájdete na stránke www.baletnapripravkasnd.sk. Vyplnené registračné formuláre môžete zaslať poštou do 2. decembra 2015 alebo vyplniť on-line do 4. decembra 2015.

Baletná prípravka vzniká za účasti a podpory riaditeľa Baletu SND Mgr. art Jozefa Dolinského v spolupráci s garantom a odbornou poradkyňou, dlhoročnou pedagogičkou a choreografkou doc. Marilenou Halászovou.

Viac informácií o Baletnej prípravke SND nájdete na:

www.baletnapripravkasnd.sk

www.snd.sk/baletna-pripravka

www.facebook.com/Baletná-prípravka-SND-1617908751794400/

Odporúčané články

Len do konca júla máte šancu na kúpu ABONENTIEK Rebel bez príčiny? Ďalšia šanca stretnúť najtalentovanejšieho tanečníka súčasnosti SERGEIA POLUNINA exkluzívne v SND.

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Divadlo

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.