Sneh ochromil Maďarsko, uväznil slovenských školákov

Autobus, dialnica, sneh, kolona
Foto: SITA/AP

Slovenskí školáci uviazli na diaľnici

Medzi stovkami vozidiel, ktoré vytvárajú niekoľkokilometrové kolóny na maďarských diaľniciach, je aj autobus so slovenskými žiakmi.

Školáci uviazli pri dedinke Csila. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, maďarské orgány v predpoludňajších hodinách deťom zaobstarali teplú stravu a nápoje. Autobus nemôže zísť z diaľnice na cestu na Komárno, pretože tá je stále uzavretá. Na mieste sú aj príslušníci maďarskej polície.

Práce na sprejazdnení úseku diaľnice postupujú pre silný nárazový vietor veľmi pomaly. Zastupiteľský úrad SR v Budapešti informoval, že všetci slovenskí občania, ktorí uviazli na maďarských diaľniciach a cestách prvej triedy, sú v poriadku. Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zasadá od dnešného rána krízový štáb, ktorý situáciu priebežne vyhodnocuje a prijíma opatrenia.

Vodičom, ktorí uviazli na diaľniciach, rezort diplomacie odporúča, aby nevychádzali z vozidiel a nepokúšali sa opustiť diaľnicu pešo. Slovenským občanom je k dispozícii nepretržite informačná linka ministerstva na čísle 02/59 78 59 78 ako aj telefonická linka nášho zastupiteľského úradu v Budapešti +36 30 26 95 997.

BUDAPEŠŤ 15. marca (WEBNOVINY) – Najmenej jedna osoba prišla v Maďarsku o život a vyše 100 utrpelo zranenia v dôsledku nepriaznivého zimného počasia, väčšinou pri dopravných nehodách.

Vláda vyhlásila stav ohrozenia v ôsmich krajoch. Bez elektrickej energie zostalo viac ako 100 000 ľudí a stovky áut uviazli na cestách, z ktorých sú mnohé pre snehové jazyky a vietor neprejazdné.

Na diaľniciach M1 a M7 sa tvoria niekoľkokilometrové kolóny. Záchranárom sa v noci na piatok podarilo vyslobodiť z uviaznutých áut stovky osôb.

Asi 8000 ľudí, ktorí museli prerušiť cestu, umiestnili na noc do hotelov a ubytovní. Záchranári rozdávali ľuďom, ktorí nechceli opustiť vozidlá, prikrývky, teplý čaj a sendviče. Hasiči a polícia zasahovali počas noci vyše 1000-krát.

Za posledných 24 hodín zaznamenali v Maďarsku desiatky dopravných nehôd. Najväčšia sa stala vo štvrtok poobede na diaľnici M7 pri Balatone, kde sa zrazilo asi 50 áut.

Jedna osoba prišlo o život a desiatky utrpeli zranenia. Neprejazdných je podľa polície asi 100 cestných komunikácií, sneh a víchor narušil aj železničnú dopravu a spôsobil meškania vlakov. Na cestách je slabá viditeľnosť, snehové jazyky a miestami námraza.

Od štvrtka napadlo v Maďarsku miestami asi 20 centimetrov snehu. Situáciu komplikuje silný vietor, ktorého rýchlosť dosahuje až 100 kilometrov za hodinu. Nepriazeň počasia má podľa meteorológov pokračovať aj v piatok.

Maďarsko sneh
Foto: SITA/AP

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje občanov, že viaceré diaľničné úseky v Maďarsku na diaľniciach M1 a M7 sú aktuálne neprejazdné a uzatvárajú sa aj niektoré cesty prvej triedy.

Príčinou je zlé počasie, nehody a skrížené kamióny. Na diaľniciach sa tvoria niekoľkokilometrové kolóny a vozidlá stoja na mieste už niekoľko hodín. Medzi uviaznutými sú aj stovky občanov Slovenska.

Maďarsko sneh
Foto: SITA/AP

Zastupiteľský úrad v Budapešti situáciu monitoruje a je v spojení s príslušnými maďarskými orgánmi. Podľa informácií Diaľničnej polície je vyhlásený stav katastrofy.

Najviac občanov sa nachádza v úseku pri meste Györ. Rezort diplomacie v tejto súvislosti odporúča občanom SR zvážiť cestovanie do Maďarska.

Počasie škrtlo plány protestujúcim

Rozsiahle demonštrácie naplánované v Maďarsku na Národný deň, ktoré mali byť testom pre premiéra Viktora Orbána, v piatok pre zlé počasie zrušili, informovali organizátori. V Budapešti sa očakávala účasť desaťtisícov ľudí, z oboch táborov- provládneho aj opozičného.

Mali byť reakciou na kontroverzné zmeny ústavy schválené tento týždeň. Avšak mrazivé počasie, ktoré spôsobilo komplikácie po takmer celej Európe, prinieslo aj do Maďarska bohatú snehovú nádielku, ktorá spôsobila problémy v doprave a zanechala desaťtisíce obyvateľov bez elektrickej energie.

Maďarský parlament, v ktorom koalícia premiéra Viktora Orbána disponuje dvojtretinovou väčšinou, v pondelok novelizoval ústavu štvrtýkrát od nástupu jeho vlády k moci v roku 2010. Medzi prijatými zmenami, ktoré vyvolávajú znepokojenie doma i v zahraničí, figuruje obmedzenie právomocí ústavného súdu ako aj opätovné zavedenie opatrení označených súdom za protiústavné.

Opozícia hlasovanie bojkotovala, zatiaľ čo Európska komisia iba niekoľko hodín pred ním vyzvala Maďarsko na dodržiavanie demokratických zásad. Obavy z nových ustanovení okrem Bruselu vyjadrila taktiež Rada Európy.

Video: Maďarsko ochromila snehová víchrica

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom