Snehová búrka v USA zabila aj 11-ročného chlapca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sneh
Foto: SITA/AP

NEW YORK 10. februára (WEBNOVINY) – Americký severovýchod sa v nedeľu začal spamätávať z dôsledkov jednej z najhorších snehových búrok v tejto oblasti za posledné roky.

Živel ochromil cestnú, železničnú aj letiskovú dopravu a viac ako 650-tisíc domácností sa ocitlo bez elektrického prúdu.

Búrka najviac postihla oblasť Nového Anglicka vrátane štátov Maine a Massachusetts, ale zasiahla aj New York, kde ešte nestihli napraviť škody po „suberbúrke“ Sandy.

Úrady evidujú najmenej deväť mŕtvych z troch štátov USA a jedného v Kanade. Medzi nimi bol aj 11-ročný chlapec z Bostonu, ktorý sa udusil v aute, informuje televízia CNN.

Chlapec pomáhal svojmu otcovi odhadzovať sneh, keď sa chcel ísť zohriať do auta. Záchranári už mladíkovi nedokázali pomôcť. Bostonská polícia vyšetruje aj smrť 20-ročného muža, ktorého rovnako našli uduseného v jeho aute pri zapnutom motore. V New Yorku zase osemnásťročná vodička zrazila po strate kontroly nad vozidlom 78-ročného dôchodcu.

Obrazom: Snehová kalamita paralyzovala pobrežie USA

Američania sa pred búrkou pripravujú na najhoršie
Ranná rušná ulica na Delancey Street v New Yorku. Foto: SITA/AP

Američania sa pred búrkou pripravujú na najhoršie
Mary Ann Bova ide po šmykľavom chodníku v Buffalo, New York. Foto: SITA/AP
Američania sa pred búrkou pripravujú na najhoršie
Vyprázdnené police s mliekom v supermarkete v Somerville. Foto: SITA/AP
Američania sa pred búrkou pripravujú na najhoršie
Muži roztláčajú zapadnuté auto v Portlande. Foto: SITA/AP
Američania sa pred búrkou pripravujú na najhoršie
Satelitná fotografia snehovej búrky. Foto: SITA/AP

Sneh
Foto: SITA/AP

Newyorské letiská LaGuardia, Johna Fitzgeralda Kennedyho aj Newark medzitým už začali vypravovať prvé lety. Cez víkend ich pritom museli zrušiť asi 5000.

Ochromené bolo aj bostonské Loganovo letisko. Medzi New Yorkom a Bostonom v nedeľu nefungovali ani vlakové spojenia.

V štáte Massachusetts zase guvernér zakázal šoférom jazdiť po cestách, keďže na niektorých miestach tam napadlo až pol metra snehu. Mimoriadné opatrenie však už medzitým v nedeľu zrušili. V Massachusetts došlo navyše k výpadku elektriny v tamojšej jadrovej elektrárni, ktorá musela spustiť záložné generátory.

„Musíme odpratať veľké množstvo snehu, ale prioritou ostáva opätovné zavedenie elektrického prúdu do domácností,“ cituje agentúra AFP slová tamojšieho guvernéra Devala Patricka.

Connecticutský guvernér Dannel Malloy rovnako vyzval obyvateľov, aby ostali doma a nevychádzali na cesty. „Je veľmi dôležité, aby ste ostali doma a nevychádzali na cesty. Naše pluhy musia teraz bojovať s rekordným množstvom snehu, aby sprejazdnili cesty,“ vyhlásil Malloy.

Portlandské mesto Maine hlásilo v nedeľu až 81 centimetrov čerstvého snehu, čo atakuje doterajší lokálny rekord. New York sa tiež postupne dostáva do normálu, väčšina ciest okolo Central Parku bola prejazdná. Ľudia vyšli do ulíc fotografovať sa pri netradičných scenériách, deti sa tešili na sánkovačku. „Vyzerá to tak, že sme o vlások unikli pohrome,“ spokojne priznal starosta Michael Bloomberg.

Búrka si okrem materiálnych škôd vyžiadala aj sedem obetí vrátane jedného 11-ročného chlapca. Dieťa zomrelo v Bostone, keď sa v zaparkovanom vykúrenom aute so zapnutým motorom nadýchalo oxidu uhoľnatého.

Usa
Foto: SITA/AP
Sneh
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michael Bloomberg