Snímka Kauza Cervanová na MFDF v Jihlave dostala uznanie

Kamera, film
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – V pondelok 28. októbra vyvrcholil 17. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov (MFDF) Ji.hlava. Organizátori vyhlásili víťazov v súťažných sekciách Opus bonum – najlepší svetový dokument, Mezi moři – najlepší dokument strednej a východnej Európy, Česká radost – najlepší český dokument a Fascinace – najlepší experimentálny dokument. Okrem toho rozdali tiež ceny Silver Eye a cenu divákov.

V sekcii Opus bonum si cenu pre najlepší svetový dokument pripísala snímka Povstání (2013) režiséra Petera Snowdona, ktorá zachytáva udalosti Arabskej jari. „Tohtoročným víťazom je film, ktorý ma na jednu stranu deprimoval, desil, poburoval, na druhú stranu ma však inšpiroval a vzbudil vo mne skutočnú hrdosť, že môžem byť súčasťou tohto demokratického projektu a boja za ľudskú dôstojnosť,“ povedal o víťaznom dokumente porotca Craig Baldwin.

Najlepším dokumentom strednej a východnej Európy sa stal film režisérskej dvojice Željka Suková a Gustavo Beck s názvom Zima / Zázrak (2012) venujúci sa zmene náboženského posolstva. V rovnakej kategórii si špeciálne uznanie vyslúžil aj dokument Roberta Kirchhofa Kauza Cervanová (2013) o dodnes neuzavretom prípade unesenej, znásilnenej a zavraždenej študentky Ľudmily Cervanovej.

Video: TRAILER KAUZA CERVANOVÁ

V sekcii Česká radost si cenu pre najlepší český dokument odniesol režisér Petr Hátle za snímku Velká noc (2013) o nočnom živote spotrebiteľskej demokracie. Špeciálne uznanie si vyslúžil aj film Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se (2013) režiséra Andrana Abramjana. Sekcia Fascinace, v ktorej súťažili experimentálne dokumenty mala až dvoch víťazov a to snímky Píseň (2013) Nathaniela Dorskyho a Rozšíření vnějšku (2013) Siegfrieda Alexandera Fruhaufa. Cenu divákov si na svoje konto pripísal dokument Show! (2013) Bohdana Bláhovca o manažérovi dievčenskej kapely, ktorý je zároveň otcom jednej z členiek.

Okrem víťazov v dosiaľ spomínaných kategóriách na festivale Ji.hlava udeľovali aj ceny Silver Eye. Tie majú za cieľ upozorniť na jedinečné snímky zo strednej a východnej Európy a pomôcť im nájsť distribútora či miesto na medzinárodných filmových festivaloch či obrazovkách televízií. Víťazom tohto ocenenia, ktoré udeľujú najlepšiemu krátkometrážnemu, stredometrážnemu a dlhometrážnemu dokumentu, tiež náleží finančná odmena vo výške 1500 eur. Najlepším krátkometrážnym filmom sa stala snímka Předchozí scény (2012) Aleksandry Maciuszek, zatiaľ čo v ďalších kategóriách uspeli snímky Joanna (2013) Anety Kopacz, respektíve 727 dní bez Karama (2013), ktorú režírovala Anja Salomonowitz.

Informácie agentúre SITA poskytol vedúci mediálnej komunikácie festivalu Filip Kršiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom