Snoubordkrosovým kráľom je Vaultier, ruský hrdina strieborný

Pierre Vaultier
Snoubordista Pierre Vaultier (vľavo) oslavuje zlato. Foto: SITA, AP

ROZA CHUTOR 18. februára (WEBNOVINY) – Dvojnásobného šampióna Setha Westcotta vystriedal na olympijskom snoubordkrosovom tróne Pierre Vaultier. V utorňajšom veľkom finále disciplíny, ktorá pred ôsmimi rokmi v Turíne priniesla Slovensku prvú medailu – striebro zo zimných olympijských hier zásluhou Radoslava Žideka, zvíťazil Francúz pred domácim hrdinom Nikolajom Oľuninom, česť USA zachraňoval bronzový Alex Deibold.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

„Keď som pretínal cieľovú čiaru, mal som pocit, že po poslednom skoku ešte stále letím. Mal som šťastie, že som s ruským pretekárom nemusel bojovať až do úplného konca. Ešte pred pár dňami som mal jedno koleno trikrát väčšie ako druhé,“ povedal pre informačný systém podujatia 26-ročný Vaultier, ktorý sa postaral o prvú nebiatlonovú zlatú medailu pre Francúzsko na ZOH 2014 a celkovo okrúhlu tridsiatu v histórii zimných olympijských hier.

„Pierre je výborný jazdec a zaslúžil si vyhrať. Ale aj tak mu to nezabudnem,“ vyhlásil Sibírčan s partizánskym výzorom Oľunin, ktorý chcel po Soči ukončiť súťažnú kariéru.

Obrazom: Utorok na olympiáde v Soči

Na technicky náročnej a dažďom premočenej trati v Parku extrémnych športov Roza Chutor dosníval už vo štvrťfinále olympijský medailový sen jeden z najväčších favoritov Nate Holland z USA, víťaz januárových X Games. Nepresadil sa ani dvojnásobný majster sveta Alex Pullin z Austrálie, líder priebežného poradia Svetového pohára Omar Visintin z Talianska sa po páde v semifinále ani nepostavil na štart malého finále.

Američan Westcott, ktorý nenašiel premožiteľa v premiére disciplíny v Turíne 2006 a potom ani na ZOH 2010 vo Vancouveri, sa do Soči nekvalifikoval.

Mužská súťaž snoubordkrosu sa mala pôvodne uskutočniť už v pondelok, pre zlú viditeľnosť ju odložili a skrátili jej formát o jazdy pre nasadenie. Pretekárov nasadili podľa aktuálneho rebríčka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) a začalo sa priamo osemfinálovými jazdami.

Výsledky – mužský snoubordkros

Veľké finále:

1. Pierre Vaultier (Fr.), 2. Nikolaj Oľunin (Rus.), 3. Alex Deibold (USA.), 4. Paul-Henri De le Rue (Fr.), 5. Stian Sivertzen (Nór.), 6. Luca Matteotti (Tal.)

Malé finále:

1. Lucas Eguibar (Šp.), 2. Kevin Hill (Kan.), 3. Trevor Jacob (USA)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pierre Vaultier